Güncel

Altın Ve Gümüş Nasıl Parlatılır?

Birçok kişi için takılarının malzemesi ne olursa olsun çok değerlidir. Belki bulmak için çok uğraştığımız veya ilk görüşte âşık olarak satın aldığımız takılarımız bazen farklı sebeplerle kararma veya sararma yapabilir. Bu sebeplerin başında oksitlenme gelir. Gümüş takılar suya dayanıklı olarak üretilir fakat sorun su ve oksijen ile aynı anda teması sonucunda ortaya çıkar. Aynı zamanda kükürt de takılarımızı deforme edebilir. Tıpkı yırtık bir kıyafeti giymek istemeyeceğimiz gibi kararmış bir takıyı ya da aksesuarı kullanmak istemeyiz. Görünüşsel anlamda çok rahatsızlık verebilir. Bugünkü yazımızda sizlere altın ve gümüş nasıl parlatılır? İmitasyon takıların ya da aksesuarın deformasyonları nasıl evde giderilir açıklayacağız.

Öncelikle bilinmelidir ki takılar kendi kendine kararma yapmaz. Yanlış kullanım veya yanlış saklama yöntemlerimizden dolayı deforme olur. Bu deformasyonu gidermek için birçok yöntem bulunmada önceliğimiz neden olan sorunları ortadan kaldırmak olmalıdır.

Özellikle gümüşler için muhafaza etmek istediğinizde hava ile temasını olabildiğince kesmek gerekir. Bunun en basit yöntemi takılarınızı plastik, hava geçirmeyen poşetlerde saklamaktır. Aynı zamanda gümüş süs eşyası yâda aksesuarlarınızda da bu yöntemi uygulayabilirsiniz. Gümüşün hava ile temasını kesmek takınızın durduğu yerde yıpranmasını önleyecektir.

Kullanım sırasında kararmayı önlemek için ise tırnak parlatıcısı kullanabilirsiniz. Tırnak parlatıcıları tamamen şeffaf olduğundan ve takı üzerinde ince bir katman oluşturacağından deformasyonları önlemeye yardımcıdır. Fakat kesin çözüm olmadığını söylemekte fayda var çünkü katman soyulabilir ya da atabilir. Takınızı çıkarırken kontrol etmeniz hatta mümkünde ince kuru bir bez yardımı ile silmeniz etkili sonuç verecektir.

Takılarımızın çabuk deforme olmaması için yapılması gerekenlerden bahsettikten sonra gelelim asıl konumuz olan kararmış altın veya gümüş nasıl parlatılır sorusunun cevabına. Aşağıda sizlere kolaylıkla evde uygulayacağınız altın ve gümüş parlatma yöntemlerini anlatacağız.

Evde Gümüş Ve Altın Takı Parlatma Yöntemleri

  • 1. Bulaşık Deterjanı ile Parlatma

Bir kaba ılık su koyuyoruz. Üzerine birkaç damla bulaşık deterjanı damlatıyoruz. Altın veya gümüş takılarımızı ve aksesuarlarımızı bu suyun içine koyup 15 dakika bekletiyoruz. Yumuşak bir diş fırçası ile suda çıkardığımız ürünleri fırçalıyoruz. Fırçanızın sert olmadığından emin olun aksi takdirde takılarınız çizilebilir. Fırçaladıktan sonra sıcak su ile iyice durulayıp, yumuşak kuru bir bez ile kuruluyoruz.

  • 2. Amonyak ile Parlatma

Yöntemler arasından en etkili olanlardan bir tanesidir fakat çok sık yapılması önerilmez. Amonyağın çok etkili bir madde olması özellikle altın içeren ürünlerinize zarar verebilir. Çok etkili olması altına zarar verebilir. Bir kapta amonyağı su ile seyreltin. Daha sonra içine süzgeç koyunuz ki işlem sonrası su içerisinden ürünleri almanız daha kolay olsun. Takılarınızı 5 dakika bu karışımın içinde bekletin. Çıkardıktan sonra akan suyun altında güzelce durulayınız. Yumuşak ve kuru bir bezle kurulayın.

  • 3. Diş Macunu İle Parlatma

Özellikle sürekli kullanılan küpeler için ideal bir yöntemdir. Parlatma dışında küpelerinizi bu yöntem ile temizleyebilirsiniz. Az miktarda diş macununu yumuşak bir diş fırçasına sıkın. Yumuşak hareketlerle takılarınızı ve ya aksesuarlarınızı fırçalayın. Fırçaladıktan sonra bol su ile durulayıp kuru bir bez ile kurulayın

  • 4. Kaynatma Yöntemi İle Parlatma

Kaynatarak takılarınızda oluşan yağ ve kirleri temizleyebilirsiniz. Böylelikle takılarınız daha parlak ve temiz bir görünüme kavuşacaktır. Tencereye su koyup kaynatın. Daha sonra takılarınızı suya koyun ve 5 dakika kadar kaynatın. Kaynattıktan sonra çıkarıp kuru bir bez ile kurulayın.

  • 5. Sirkeli Su ve Karbonat İle Parlatma

Hemen hemen her evde bulunan sirke ile yüksek asit oranı sayesinde takılarımızı da kolaylıkla parlatabiliriz. Bir kabın içeresine su koyup yaklaşık olarak iki yemek kaşığı kadar sirke ve iki yemek kaşı kadar da kabartma tozu ekleyip karıştırın. Takılarınızı bu karışımın içerisinde yarım saat kadar bekletin. Çıkardıktan sonra kuru bir bez ile kurulayın.

  • 6. Tuz ve Limon İle Parlatma

Tıpkı sirkede olduğu gibi limonunda asidik değerlerini altın ve gümüş parlatmada kullanabiliriz. Bir kâsenin içerisinde 2 yemek kaşığı limon suyu, bir yemek kaşığı tuz ve biraz su ekleyelim. İyice karıştıralım ve içerisine takılarımızı koyalım. Yarım saat kadar bekledikten sonra çıkarıp kuru bir bez ile kurulayalım.

İmitasyon Takılar Nasıl Parlatılır?

Altın veya gümüş takımız olduğu kadar hatta belki çok daha fazla imitasyon takıya da sahibiz. Hem çok fazla model seçeneğiyle hem de fiyat bakımından oldukça makul olmasından dolayı imitasyon takılar hayatımızın önemli bir yerinde. Yukarıda sizlere altın ve gümüş nasıl parlatılır açıkladık fakat imitasyon takılar altın ve gümüşten çok daha kolay kararır ve bazı malzemelerde eski haline getirmek imkânsızdır. Fakat imitasyon bir takınız karardığında veya renk değiştirdiğinde diş macunu- su ve sabun – sirkeli su yöntemlerini imitasyon takılarınızda da deneyebilirsiniz.

Bir diğer dikkat edilmesi gereken konuda içeriğinde veya süslemesinde taş bulunan takıların temizliğidir. Taşlar su ile temas halinde bazen zarar görebilir veya lekelenebilir. Bu sebeple taşların temizliğinde su veya sıvı kullanmıyoruz. Kuru bir beze biraz bulaşık deterjanı sıkarak taşı yumuşak hareketlerle siliyoruz. Daha sonra kuru baş kabir bez ile kuruluyoruz. Üzerinde deterjan kalmadığından emin olmakta fayda var çünkü deterjan taş üzerinde leke bırakabilir.

Hep yapılması gerekenden bahsetmişken yapılmaması gereken birkaç önemli konuyu hatırlatmakta fayda var. Özellikle gümüş olan takılarınızı asla çamaşır suyu ve diğer kimyevi ilaçlar ile yıkamayın. Bu kimyasallar öncelikle takınıza zarar verip gümüşün bozulmasına neden olacaktır, bozulan gümüşte teninize zarar verecektir.

Aynı zamanda sigara külü ile gümüş temizlemek de etkili bir yöntem değildir aksine gümüşünüzün çizilmesine sebep olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu