GüzellikSağlık

Argan Yağı Nedir? Argan Yağının Faydaları

Argan yağı esas olarak cilt ve saç bakımı için kullanılır. Ayrıca tırnaklar ve vücut üzerinde besleyici bir etkiye sahiptir. Saçın daha parlak ve sağlıklı olmasına yardımcı olurken, aynı zamanda kırık uçları da önlemektedir. Argan yağı cildiniz için etkili ve faydalı bir nemlendiricidir. Bu nemlendiricinin birçok güzelleştirici etkisi olduğunu unutmamak gerekir . Avucunuzun içine 1-2 damla argan yağı koyun ve elinize uygulayın. Ardından cildinize ve boynunuza masaj yapın. Argan yağı cildinizi nemlendirmekte, kırışıklıkların giderilmesine yardımcı olmaktadır. Vitamin içeriği ile cildinize bakım sağlamaktadır . Argan yağı cilt parlaklığını artırabilmekte, kırışıklık oluşumunu yavaşlatabilir ve kırışıklıkları zayıflatarak görünümünü gizlemeye yardımcı olabilmektedir . Yüksek antioksidan içeriği sayesinde cildinizi yaşlanmanın etkilerinden korumaktadır .

Argan Yağı serbest radikallerle savaşarak cilt için bir bariyer oluşturmaktadır . Aynı zamanda cildin yumuşak, canlı ve ışıltılı görünümünü desteklemektedir . Argan yağı sezümün (cilt tarafından üretilen doğal yağ) bilinen etkisine sahiptir. Yağlı cildiniz varsa, cildinizi korumak için ara sıra argan yağı kullanmak yağlı cildin dengelenmesine yardımcı olmaktadır. Argan yağı, aşırı yağlılık ve tıkalı gözeneklerden kaynaklanan sivilce, sivilce ve siyah nokta oluşumunu önlemeye yardımcı olmakta ve ciltteki hasarlı hücrelerin tedavi edilmesine yardımcı olmaktadır . Argan yağı genellikle tırnak bakımı için kullanılmaktadır . Epidermal problemleri gidermek için tırnaklara ve epidermise birkaç damla argan yağı kullanılır.

Argan Yağının Faydaları Nelerdir?

argan yağının faydaları

Argan yağı, Argania spinosa ağacının (Fas’ın yerli türü) tohumlarından elde edilen doğal bir üründür. Argan yağı, esansiyel yağ asitleri ve antioksidanlar (A, C, E vitaminleri, polifenoller, linoleik asit, omega-6 ve steroller dahil) bakımından zengindir ve genellikle cilt için yaşlanma karşıtı bir yardımcı olarak kullanılmaktadır . Ayrıca argan yağı yemenin belirli sağlık koşullarına yardımcı olduğu söylenmektedir.

  • Sedef hastalığına ve egzamaya iyi gelir: Diğer yandan argan yağı zarar görmüş saçları onarmakta, saç derisini beslemekte ve saç uzamasını da hızlandırmaktadır. Hatta egzama ve sedef hastalığının tedavisinde bile argan yağına başvurulmaktadır. Ayrıca egzemaya iyi gelen aloe vera hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.
  • Yaşlanma karşıtıdır: Argan yağı sadece nemlendirici etkiye sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda yüksek antioksidan içeriği sayesinde cildi yaşlanmaya karşı korumaktadır . Sadece cildin daha pürüzsüz bir görünüme kavuşmasını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda cildi canlı ve parlak hale getirmektedir.
  • Argan yağı akne ve sivilcelerde etkilidir: Argan yağı sivilce ve sivilce gibi besleyici özelliklerinden dolayı insanların ilgisini çekmektedir. Ciltteki fazla yağı dengeleyerek sivilce, sivilce ve siyah nokta oluşumunu engellemektedir. Argan yağı ile cilt bakımı yapabilirsiniz.
  • Saçları canlandırır: Argan yağı içerik bakımından zengindir ve birçok sorunu çözebilmektedir. Özellikle saç derisine uygulandığında saç köklerini nemlendirmektedir. Böylelikle kuru saçtan kaynaklanan kepek sorunu ortadan kaldırmakta ve saç hücreleri onarmaktadır. Bu nedenle sağlıklı saçlara sahip olacaksınız.
  • Argan yağı kalp ve damar sağlığı için yararlıdır. Argan yağı üzerinde yapılan çeşitli çalışmalar, argan yağının yapısındaki doymamış yağ asitlerinin kolesterol ve yüksek tansiyonu düzenlemede iyi bir etkiye sahip olduğunu bulmuştur.
  • Çatlayan dudaklara argan yağı: Argan yağı, özellikle kışın dudak çatlaklarını önlemek için mükemmel bir seçim olacaktır. Dudakları yumuşak ve pürüzsüz hale getirerek bu çatlaklar önlenebilmektedir.

Argan Yağı Nasıl Kullanılır?

Argan yağı kullanmanın iki farklı yolu vardır. İlki duştan önce, ikincisi duştan sonra uygulanmaktadır. Saç derisinden başlayarak avuç içlerine argan yağı dökün ve tüm saça masaj yapın. Ardından saçı nemli bir havlu veya streç filmle sarın, yarım saat bekleyin ve ardından doğal şampuanla yıkayın. Diğer bir yöntem aşağıdaki gibidir. Duştan sonra ıslak saça argan yağı sürün. Çok fazla almamaya dikkat edin. Aksi takdirde saçın yapısı hızla bozulabilir ve yağlı hale gelebilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu