Sağlık

Ayak Kokusuna Ne İyi Gelir?

Ayak kokusu, ayakların terlemesi ve ayakkabının içerisinde kuruması ile oluşur. Ayağın terlemesi ile oluşan ter aslında kokusuzdur. Kokunun oluşmasının sebebi terleme ile oluşan bakterilerdir. Peki bakteri yüzünden oluşan ayak kokusu nasıl geçer ve ayak kokusuna ne iyi gelir?

Terleme ile oluşan bakteriler sizi korkutmasın. İnsan vücudu üzerinde bakteri sürekli bulunmaktadır. Bakteri her insan da bulunmaktadır. Fazla terleyen bir bünyeye sahipseniz bu bakteri miktarı sizde daha fazla bulunabilir. Ayak kokusunu ortadan kaldırmak istiyorsanız bakterilerin çoğalmasına engel olmalısınız. Bakteri yüzünden oluşan ayak kokusu nasıl giderebiliriz?

Doğru Ayakkabı ve Çorap Seçimi

Çorap ve ayakkabı yüzünden ayak kokusu sorunu

Eğer teri emmeyen bir çorap ve hava almayan bir ayakkabı seçimi yaparsanız yanlış tercihte bulunmuş olursunuz. Ayak kokusunun ön önemli nedenlerinden olan çoraptır. Çorap seçimi yaparken polyester ve naylon malzemeden üretilen çoraplardan uzak durun. nefes alma özelliği olan pamuk çorapları tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Pamuklu çoraplar gün içerisinde teri tutarak ayaklarda bakteri oluşumunu azaltır.

Ayak kokusuna karşı mutlaka çorap kullanmalısınız. Yaz aylarında bile çorap kullanmaktan çekinmeyin. Çorapsız ayaklarınız ayakkabı içerisinde daha fazla terler. Çorapsız ayakkabı kullanımı ter ile bakterilerin ayakkabıya yerleşmesine ve ayakkabının kokmasına neden olur. Kokunun yerleştiği ayakkabı yüzünden ayaklarınızı ne kadar temiz tutsanız da ayağınızın tekrar kokmasına neden olacaktır.

Çorap seçiminden sonra ayakkabı tercihinizde de dikkatli olmalısınız. Pamuklu kumaştan üretilmiş ayakkabıları tercih edebilirsiniz. Eğer daha resmi bir ayakkabı kullanmak zorundaysanız gerçek deriden üretilmiş ayakkabı kullanın. Sentetik deriden üretilen ve doğal malzeme kullanılmayan ayakkabılar sizi zora sokabilir.

Ayak kokusuna kesin çözüm için doğru çorap ve ayakkabı seçiminden sonra yapmanız gereken diğer bir konu ayakkabınızı havalandırmaktır. Eve geldiğinizde çıkarttığınız ayakkabıyı balkon veya pencere önünde havalandırmalısınız.

Ayak Kokusuna Doğal (Bitkisel) Çözüm

Ayak kokusuna kalıcı çözüm arıyorsanız doğal yöntemleri deneyebilirsiniz. Ayakkabı ve çorap seçiminden sonra ayak kokusuna kesin çözüm arıyorsanız aşağıdaki bitkisel çözüm yöntemleri işinize yarayabilir.

Karbonatın Ayak Kokusuna Faydası

karbonat ile ayak kokusu gidermek

Karbonat ile ayak teri üzerinde oluşan bakterilerin oluşumunu azaltabilirsiniz. Karbonat ayak kokusu yaşayan kişiler için en iyi gelen çözümler arasındadır. Karbonat ile ayak kokusunu gidermek için 2 tatlı kaşığı karbonatı ılık su dolu leğene dökün. Ayaklarınızı karbonatlı suda 20 dakika bekletin. Ayak kokusunun azalması için bu yöntemi hafta boyunca günde 1 kere tekrarlayın.

Lavanta Yağı İle Ayak Kokusunu Giderebilirsiniz

Lavanta yağı ayak mantarını önlemeye yardımcı olur ve ayakta kokuya neden olan bakterileri giderir. Ayrıca hoş kokusu ile ayaklarınıza güzel bir koku sinmesini sağlar. Ayak kokusu için lavanta yağı kullanımı karbonat kullanımı ile aynıdır. Yeğen içindeki ılık suya 15 – 20 damla lavanta yağını damlatıp ayaklarınızı içerisinde 20 dakika bekletin. Bu yöntemi 1 hafta boyunca günde 2 kez uygulayabilirsiniz.

Sirke ve Ayak Kokusu

sirke ile ayak kokusuna çözüm

Sirke asidik yapısı ile ayakta oluşan bakterileri temizler ve ayaktaki ter bezlerinin çalışmasını yavaşlatır. Sirke ile ayak kokusunu gidermek için ılık su dolu leğene 2 su bardağı sirke kullanın. Leğen içerisinde ayaklarınızı 10-15 dakika beklettikten sonra sabun ve duru su ile yıkayın.

Çay ayak kokusunu giderir mi?

Çay, sirke gibi asit içerir. Siyah çay ayak üzerinde ter ile oluşan bakterilerin giderilmesinde kullanılır. 2-3 adet demlik poşeti yada sallama çayı demledikten sonra ılık su dolu leğene dökerek ayaklarınızı içinde 15-20 dakika bekletin. ayrıca çay deri üzerindeki gözenekleri küçültür. Bu sayede ayaklarınızın daha az terlemesini sağlar.

Geçmeyen Ayak Kokusu İçin Diğer Yöntemler

Ayakkabı giymeden önce çorabınıza pudra dökün. Pudra ayakların daha az terlemesini sağlar.

  1. Ayaklarınız terledikçe çoraplarınızı değiştirin. Fazla ayak terlemesi gibi bir probleminiz varsa yanınızda yedek çorap bulundurun.
  2. Aynı çorabı yıkamadan tekrar giymeyin. Her gün çorabınızı düzenli olarak değiştirin.
  3. Eve geldiğinizde ayaklarınızı yıkayın. Yıkadıktan sonra parmak araları dahil ayaklarınızı iyice kurulayın
  4. Ayak yıkamak için uygun ortamınız yoksa el için üretilen dezenfektan ve hijyen sıvılarını kullanabilirsiniz.
  5. Topuk taşı ile ayaklarınızdaki ölü deriyi temizleyin. Ölü deri ayaklarda koku yapabilir.
  6. Ayakkabı içerisine sinen kokuya çözüm ve önlemek için ayakkabı deodorantı kullanın.
  7. Kuru karanfil ayakkabı içerisindeki kokuyu temizler. Kullanmadığınız zaman ayakkabı içerisine 7-8 adet karanfil bırakın.
  8. Tek bir ayakkabıya bağlı kalmayın. Mümkünse her gün aynı ayakkabıyı giymemeye özen gösterin.
  9. Kullandığınız ayakkabının tabanı değişebiliyorsa senede 2 defa tabanlığını değiştirin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu