Güzellik

Buhar Banyosu Nedir? Yüze Buhar Banyosu Nasıl Uygulanır?

Son dönemlerde güzellik merkezlerinde de sıklıkla uygulanan buhar banyosunu kolaylıkla evde de uygulamanız mümkün. Peki, buhar banyosu nedir? Buhar banyosunun faydaları nelerdir? Yüze buhar banyosu nasıl uygulanır? Yüze buhar banyosu zararları nelerdir? Buhar banyosu neye iyi gelir? Bu gibi birçok merak edilen soruya cevap vermeye çalışacağız.

Buhar Banyosu Nedir?

Cilt bakım aşamalarından bir tanesi olan buhar banyosunda amaç cildi rahatlatarak gözenekleri açmaktır. Cildinizde detoks etkisi gösterir. Yüze buhar banyosu uygulamak sivilce ve siyah noktalardan kurtulmanıza yardımcı olur.

Biz bu yazımızda cilde olan faydalarından bahsedeceğiz. Cilt dışında, solunum problemleri, baş ve kas ağrılarını hafiflettiği bilinmektedir. Astım, bronşit, sinüzit gibi hastalıkların tedavisinde de sıklıkla kullanılmaktadır.

Buhar Banyosunun Faydaları Nelerdir?

Yukarıda diğer faydalarından kısaca bahsettik. Yüze buhar banyosunun faydaları nelerdir? Evde de kolayca uygulayabileceğiniz banyo, cildi rahatlatır ve kan dolaşımını hızlandırır. Yüz kaslarını gevşeterek stresi azaltır. Gün içerisinde pis hava, kir, makyaj kalıntıları gibi etmenlerle dolan gözeneklerin açılmasını sağlar. İyi bir cilt bakımı için gözeneklerin temiz olması şarttır. İyi temizlenmeyen gözeneklerde sivilce ve siyah nokta oluşumu kaçınılmazdır.

Evde Yüze Buhar Banyosu Nasıl Yapılır?

Evde buhar banyosu nasıl yapılır? Tüm aşamaları ile evde buhar banyosu yapımı;

Yüze Buhar Banyosu Nasıl Yapılır?
  • Öncelikle cildinizi temizleyin, cildinizde makyaj, krem gibi malzemeler olmasın. Temizleme işlemini gül suyu veya toniklerle yapabilirsiniz.
  • Cildiniz hazırsa bir tencerede yaklaşık 3 yada 4 bardak suyu kaynatın.
  • Su kaynamaya ve buhar çıkmaya başladığından altını kapatabilirsiniz.
  • Kaynamış suyu ağzı geniş bir kaba alabilirsiniz. Tencereniz uygunsa tencerede de yüze buhar banyosu uygulayabilirsiniz.
  • Yaklaşık 10 dk kadar yüzünüzü buhara tutmalısınız. Mesafe, sıcaklığın cildinizi yakmayacağı ve zarar vermeyeceği derecede ayarlanmalıdır. Ortalama 1 karış gibi bir mesafe yüze buhar banyosu için yeterli olacaktır.
  • Saçlarınızı toplayın. Başınızın üzerini havlu veya bir örtü ile kapatabilirsiniz. Böylelikle buhar dışarı kaçmaz ve maksimum verimi almış olursunuz.

15 günde bir, en fazla haftada 1 defa yapmak yeterli olacaktır. Buhar banyosundan sonra açılan gözenekleri temizlemeyi unutmayın. Temizleme sonrasında da güzelce cildinizi nemlendirin. Buhar banyosundan sonra kil maskesi yapmak oldukça fayda sağlayacaktır.

Yüze Buhar Banyosu İçine Ne Konur?

Sadece duru su ile yapabileceğiniz gibi farklı maddeler ekleyerek etkisini arttırabilirsiniz. Bu maddeler arasında birçok seçenek vardır. Bitki çayları, limon, nane, lavanta, bergamot, papatya ve sandal ağacı tercih edebilirsiniz.

Buhar Banyosunun Zararları Nelerdir?

Doğru uygulandığında vücuda ve yüze oldukça faydalıdır. Buhar banyosu doğru uygulanmadığında ise oldukça zararlı olabilir. Aşırı sıcak su cildinizi veya yüzünüzü yakabilir. Sıcak suyun içerisine eklediğiniz maddelere alerjiniz olabilir. Solunum yolu ile bu maddelerden direk etkilenebilirsiniz. Bu yüzden suya eklediğiniz yağlara ve esanslara dikkat etmeniz gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu