Hobi

Evde Kokulu Mum Yapımı. Evde Kokulu Mum Nasıl Yapılır ?

Dekorasyon denilince akla ilk gelen isimlerden olan mumların piyasada birçok çeşidini bulmak oldukça kolay. Dekorunuza uygun renk, sevdiğiniz koku, şekil ve büyüklükte mumlara sahip olmak sanıldığından daha kolay. Fakat bugün ki yazımızda sevdiğimiz bu dekorlara satın almadan, daha kişisel, tamamen el emeği ve daha ekonomik bir şekilde nasıl sahip olacağımızdan bahsedeceğiz. Evde kokulu mum yapımı sanıldığı kadar zor değil, aksine oldukça kolay. Dileğiniz renk, çeşit, şekil, koku ve büyüklükte mumlar yapabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere prafin kullanarak evde kokulu mum nasıl yapılır ayrıntılı bir şekilde paylaşacağız.

Evde kokulu mum yapımı için gerekli malzemeleri hobi marketlerden veya internet üzerinden oldukça kolay bir şekilde temin edebilirsiniz.

Evde Kokulu Mum Yapımı İçin Gerekli Malzemeler;

  • 100 gr. stearin
  • 1 kg. parafin
  • Renklendirici boya ( mum boyası veya veya pastel boya )
  • Mum fitili veya saf pamuklu ip
  • Koku esansı
  • Mumu koymak için

Stearin maddesini hobi marketlerden, parafini ve koku esansını ise hobi market veya aktarlardan bulabilirsiniz.

Renklendirici ve koku esansınızı istediğiniz şekilde zevkinize göre seçebilirsiniz. Dilerseniz doğal ve hoş bir koku yaratmak için tarçını kokulu mum yapımında kullanabilirsiniz.

Hazır tarçından bahsetmişken tarçının mucizevi faydaları ve bilinmeyen zararları hakkında http://www.bilgibul.net/tarcinin-faydalari-nelerdir/ yazımızdan faydalanabilirsin.

Evde Kokulu Mum Nasıl Yapılır?

Stearin ve parafini daha sonra yiyecek veya içecek için kullanmayacağınız bir cezve veya kapta benmari usulü eritin. Erimeye başladığı anda içerisine renklendirici boyanızı ve koku esansını ekleyin ve karıştırın.

Fitil veya ipinizin ucuna 2-3 adet üst üste gelecek şekilde somona bağlayın. Somonların olduğu ucu mumun dibinde kalacak ve fitilin daha düz durmasını sağlayacaktır.

Benmari usulü erittiğiniz mumunuzu ortasına fitili yerleştirdiğiniz kabınıza dökün. Mum tekrar donmaya başlamadan bu işlemi yapmanız önemli.

Kabınızda mum donmaya başladığı zaman buzdolabına koyabilirsiniz.

Donma işlemi tamamen gerçekleştiğinde mumunuz hazır demektir.

Evde Kokulu Mum Yapmak İçin Püf Noktalar;

Evde kokulu mum yapmak için kullanacağınız klasik şişelerin dışında kurutulmuş portakal kabuğu ya da Hindistan cevizi kabuğu gibi değişik malzemeler kullanabilirsiniz.

Fitili şişe içerisine yerleştirdikten sonra baş kısmını bir çubuk veya kalem ile şişeye sabitlerseniz fitilin duruş açısı daha düzgün olacaktır.

Eğer mumunuzu bir kalıba koyacaksanız kalıbı yağlamanızda fayda var böylelikle kalıptan şekli zarar görmeden çıkacaktır. Kalıptan çıkarmayacaksanız yağlamanıza gerek yok.

Mumu koymak için bir şişe tercih edecekseniz şişenizin içerisinin temiz ve kuru olduğundan emin olun. Aksi taktirde lekeli hoş olmayan bir görüntü verecektir. Şişeniz ıslak ise mumun kıvamını bozabilir.

Kullandığınız şişe veya kapları hasır iplerle veya kurutulmuş çiçeklerle süsleyebilir, mumlarınızın içerisine kuru tarçın gibi hoşunuza gidecek malzemeler koyarak eşi benzeri olmayan kokulu mumlar yapabilirsiniz. Tamamen sizin zevkinize kalmış.

Eğer parafin kullanmak istemiyorsanız veya evde bulunan mumlarınızı değiştirmek istiyorsanız bir diğer http://www.bilgibul.net/parafinsiz-kokulu-mum-yapimi/ yazımızı mutlaka okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu