SağlıkYaşam

Hangi Organlar Bağışlanabilir?

Avrupa Birliği ülkelerine nazaran organ bağışı konusunda oldukça gerideyiz. Bu sebepten her yıl 6-7 bin kişi organ bağışı beklerken hayata veda ediyor. Organ bağışı ve organ nakli konusunda daha çok bilinç oluşturulmalı ve daha çok kişi bilgilendirilmelidir. Öyle ki birçok kişi organ bağışına müsait olacak olsa dahi bağış yapmaktan çekiniyor. Bir kişi birden fazla kişinin hayatını kurtarabilir veya yaşarken de organ veya doku bağışı yapılabilir pek bilinmiyor. Bu sebeple size 2 farklı yazı hazırladık. Bu yazımızda hangi organlar bağışlanabilir? Kimlerden organ nakli yapılabilir? Yaşarken bağışlanabilir organlar nelerdir? Gibi sorularınızın cevaplarını vereceğiz.

Öncelikle organ nakli nedir okumak için tıklayın.

Bilinmelidir ki eğer organ alınacak kişi yayılma gösteren kanser türlerinden birine sahipse, organlarında kronik fonksiyon bozukluğu varsa, hıv virüsü taşıyorsa veya Creutzfeldt-Jacob hastalığının aktif olan virüslerine sahipse organ bağışı yapamaz.

Yaşarken Bağışlanabilecek Organlar ve Dokular; Bu bağış türünde vücudumuzda çift olması ve birbirinden bağımsız çalıştığı için birini bağışlaması bağıcının yaşamsal fonksiyonlarını kaybetmesine neden olmadığından ilk sırada Böbrek vardır. Diğer bir bağışlanabilir organda tamamı olmasa da yüksek oranda kendini yenileme özelliği olduğundan karaciğerdir. Veya kan, üreme hücreleri, ilik gibi dokular yaşarken bağışlanabilir. Burada önemli olan bağışçının yaşından çok organların durumudur. Çok nadirde olsa 70 yaş üzeri kişilerden organ alınabilir.

Ölümden Sonra Bağışlanabilir Organlar ve Dokular; Tıptaki gelişmelerin geldiği noktaya bakacak olursak birçok organ nakil edilebilir. Kalp, damar, pankreas, bağırsak, kalp kapakçıkları, deri, kemik dokusu, akciğer, böbrek, kas ve beyin zarının bir bölümü, gözde bulunan saydam tabaka, karaciğer, kulak kemikçikleri, kıkırdak dokusu, kornea, ince bağırsak,tendon, yüz ve saçlı deri, kol-bacak, üst solunum yolları, üst sindirim yolları ve rahim bağış olarak kabul edilebilecek organ ve dokulardır.

Doku ve Organ Nakli Nedir? Yazımızı okuyarak organ nakli ile ilgili detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Organ Nakli Kimlerden Yapılır?

1. Kadavra donör (ölüm sonrası doku veya organ bağışı): Silahla yaralanma, beyin kanaması, trafik kazası gibi nedenlerden dolayı yoğun bakımda tedavi altındayken ölümü gerçekleşen (beyin ölümü) kişilere kadavra donör denilir.
2. Canlı donör (yaşarken organ veya doku bağışı): Nakil bekleyen hastanın bir yakının kan grubu, doku gibi uyumları uygunda kişi bağışta bulunabilir. Örneğin; Oğlun anneye karaciğerinden parça vermesi gibi. Burada bağış yapan kişi canlı donör olarak tanımlanır.

Sigara ve alkol gibi alışkanlıklarınız var ise organ bağışı için engel olmadıklarını bilmenizi isteriz.

Önemli bilgi; 2238 sayılı kanuna göre doku veya organların belli bir bedel karşılığında başkasına verilmesi yasaktır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Çok aydınlatıcı bir yazı olmuş. İnsanlar organ bağışı konusunda daha çok bilgilendirilmeli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu