Sağlık

İncirin Faydaları Nelerdir?

İster kuru ister yaş olarak tüketilsin insan sağlığı için incirin faydaları saymakla bitmiyor. İncirin, indirim siteminden tutunda diş- kemik sağlığı, cilt güzelliği gibi birçok farklı yararı bulunur. İnciri hazır kış aylarındayken vücut direncimizi arttırmak için tüketmeli günlük öğünlerimize yaz kış demeden eklemeliyiz. Bugün sizlere, faydaları saymakla bitmeyen inciri neden tüketmeliyiz? Kuru incirin faydaları neler? İncirin faydaları nelerdir? Gibi soruların cevaplarını vereceğiz.

Öncelikle incirin içerisinde, A,B1,B2,B3,B5,B6,B9,C vitaminleri bulunur. Bu vitaminler dışında magnezyum, organik asitler, şeker, pektin. Albüminli maddeler, provitamin, , kükürt, fosfor ve unlu maddeler bulundurur.

İncir Tüketmenin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Yukarıda içeriğinden de bahsettiğimiz incirin yaz kış demeden düzenli olarak tüketilmesi gereklidir. Cilt sağlığından tutunda boğaz ağrılarına kadar iyi geldiği bilinen incirin ne gibi faydalar sağladığına bakalım.

Kalp Sağlığını Korumak İçin İncir Tüketin

İncirin faydaları arasında doğrudan olmasa da yüksek potasyum içeriği tansiyonu düzenler. Düzenli tansiyon kalp sağlığı için oldukça önemlidir. Yüksek vitamin, mineral ve proteinler sayesinde hücrelerin yenilenmesini sağlar. Böylelikle kolesterolün kana karışmadan dışarı atılmasına yardımcı olur.

Cilt Sağlığı İçin Faydalıdır

Cildimize yaş ile birlikte gelen kötü etkilerin azaltılmasında oldukça etkilidir. Yüksek antioksidan özelliği sayesinde, tüketilmesi dışında maske olarak da kullanılabilir.

Boğaz Ağrılarına İyi Gelir

Boğaz ağrıları için incir tüketin

Özellikle kış aylarında soğuk algınlığı sebebiyle veya farklı enfeksiyonlardan kaynaklanan boğaz ağrılarını azaltır. Kuru inciri balgam söktürücü ve boğaz yumuşatıcı olarak da tüketebilirsiniz.

Saç Bakımında Kullanabilirsiniz

Hali hazırda güzellik sektöründe sıkça kullanılan incir zengin C Vitamini deposudur. Kafa derisinin sağlığını koruyan incir saç köklerini güçlendirir. Zengin magnezyum içeriği sayesinde saçları yıpranmalardan korur.

Sindirim Sistemine İyi Gelir

Lif bakımından oldukça zengin olan incir tüketildiğinde tok tutar. Bunun dışında içeriğindeki lifler mideyi güçlendirir. Ülser hastalığı gibi mide rahatsızlıklarına iyi geldiği söylenmektedir. Tok tutma özelliği ve zengin lif içeriği sebebiyle diyet listelerinin vazgeçilmezidir.

Düşük kalorili ve lifli olması sindirim sorunu yaşayan kişilerde bağırsak sağlığını koruyarak bağırsakların doğru çalışmasını destekler. Bu sebeple özellikle kabızlık problemi yaşayan kişiler doktorlarına danışarak tüketmelidir.

Dilerseniz tarçının bilinmeyen mucizevi faydaları için http://www.bilgibul.net/tarcinin-faydalari-nelerdir/ yazımızı inceleyebilirsiniz.

Vücudunuzu İncir İle Arındırın

Vücunuzu incir ile arındırın

Taze veya kuru fark etmez incir doğal bir antibiyotiktir. Güçlü bir antioksidan olan incir yaş ile beraber oluşabilecek solunum yolu ve göz hastalıklarına karşı korur. Kalsiyum sayesinde kemik sağlığı için oldukça önemli olan incir dişlerin güçlenmesini sağlar.

Günde 100 gram kuru incir tükettiğinizde;

  • Demir ve magnezyum ihtiyacınızın %30 unu
  • Kalsiyum ihtiyacınızın %17 sini
  • B1 vitamininin %5 ini ve B2’nin %4 ünü
  • Fosforunda %20 sini karşılamış olursunuz.

Yukarıda uzun uzun incirin faydalarını anlattık. İnciri tüketirken sınırlı olunması gerektiği unutulmamalıdır. İncir içerisinde bol miktarda şeker bulundurur. Fazla tüketildiğinde vücutta şekerin artmasına sebep olur ve buda kontrolsüz kilo alımına davet çıkartabilir.

Kuru incir ve yaş incirin faydaları ayrı olarak da sıkça araştırma konusu. Sağlığınıza birçok faydası olan inciri ister kuru incir ister taze incir ayırt etmeden düzenli olarak tüketebiliriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu