Güncel

İşsizlik Ödeneği veya İşsizlik Maaşı Nedir? Nasıl Alınır?

Bu yazımızda sizlere İşkur’ un sağladığı işsizlik ödeneği veya işsizlik maaşı nasıl alınır? şartları nelerdir? ne kadar alınır? ve nasıl başvurulur? sorularınızın cevaplarını vereceğiz.

Öncelikle işsizlik ödeneği alabilmek için belirli şartlar vardır. Bu şartların herhangi birini sağlamıyorsanız işsizlik maaşı alabilmeniz mümkün değildir. İşsizlik ödeneği veya işsizlik maaşı almak için gerekli şartlar nelerdir bakalım.

İşsizlik Ödeneği Almak İçin Gerekli Şartlar

  • Çalışmış olduğunuz iş yerinizden kendi istek ve kusurunuz dışında ayrılmış olmanız gereklidir. Yani çalıştığınız iş yeri sizi işten çıkarmalı ve bir kusur beyan etmemeliler. Sizin istifanız söz konusu ise maalesef işsizlik maaşı alamayacaksınız.
  • İşten çıkış işlemi olmadan önceki son 120 gün kesintisiz çalışmış olmanız gereklidir. Bazı durumlar ‘kesinti’ olarak kabul edilmemektedir. Kesinti kabul edilmeyen durumlar parantez içerisinde belirtilmiştir.(Hastalık, Ücretsiz izin/aylıksız izin, Disiplin cezası, Gözaltına alınma,Hükümlülükle sonuçlanmayan tutukluluk hali, Kısmi istihdam, Grev, Lokavt, Genel hayatı etkileyen olaylar, Ekonomik kriz, Doğal afet, Fesih tarihinde çalışmamış, Ev hizmetlerinde 30 günden az çalışma, Kısa çalışma ödeneği, Yarım çalışma ödeneği)
  • İşten çıkış işlemi olmadan önceki son üç yıl içerisinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmanız gerekir. Bu farklı şirketlerde çalışmış olsanız da geçerlidir. Bu prim bürüt maaşınız içerisinden otomatik kesilen bir primdir ve sizin ekstra başka bir yere yatırmanıza gerek yoktur.
  • İşten ayrılma işlemi gerçekleştiği günden itibaren 30 gün içerisinde bir İşkur ofisine ya da internet üzerinden İşkur’a işsizlik ödeneği başvurusunda bulunulmalıdır. Maalesef bu süreyi kaçırırsanız işkur ödeneği onaylamıyor.

Bu şartları yerine getiriyorsanız işsizlik maaşı alabilirsiniz. İşsizlik ödeneği size işsizlik maaşı dışında ;

  • Genel Sağlık Sigortası Primleri
  • Yeni bir iş bulma
  • Meslek geliştirme, edindirme ve yetiştirme eğitimi haklarını sağlar.

Değişken Olan işsizlik Maaşı Süresi  Nasıl Hesaplanır ?

Kanunda yer alan diğer şartları taşınması kaydıyla hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde;

  • 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün,
  • 900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün,
  • 1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün,

yukarıdaki ödenek günlerine göre  ödenek süresi belirlenir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu