Güncel

İzmirim Kart – Kentkart Hes Kodu Tanımlama

Covid-19 nedeniyle İzmir içi yolculuklarda HES kodu tanımlama zorunluluğu geldi. 30 Ekim tarihinden itibaren İzmirliler şehir içi toplu ulaşımda İzmirim karta HES kodu tanımlamak zorunda. İzmir Kentkart için son HES kodu eşleştirme tarihi 15 Kasım olarak belirlendi. Covid-19 teşhisi konulmuş bir hasta ile yolculuk ederseniz bu işlem sayesinde size daha kolay ulaşım sağlanacak. Bu nedenle İzmirim kart kullananlar artık kartlarına HES kodu eşleştirmeli. Peki İzmirim kart (eski adı ile kentkart) HES kodu tanımlama nasıl yapılır?

İzmirim Kart HES Kodu Tanımlama

İzmirim kartınıza tanımlama işleminden önce HES kodu almak zorundasınız. Eğer bir HES kodunuz yoksa ve almak istiyorsanız E-Devlet üzerinden HES kodu alabilirsiniz. İzmirim karta tanımlayacağınız HES kodunun geçerlilik süresi en az 6 ay olmak zorunda.

İzmir Kentkart’ınıza HES kodunu kaydetmek için https://hes.eshot.gov.tr/tr/HesKaydet adresine giriş yapın.

HES Kodunuz(*) yazan alana kendi aldığınız HES kodunuzu yazın. İzmirim Kart / Bilet 35 Numarası (*) yazan bölüme kart üzerinde yazan 11 haneni kart numaranızı yazın.

İzmirim Kart Numarası Nerede Yazar

İzmirim kart numarası kartınızın üzerinde bulunan 11 haneli numaradır. 11 haneli İzmirim kart numaranızı aşağıdaki gibi görselde ki gibi bulabilirsiniz.

İzmirim kart kentkart numarası nerede yazar

Alt kısımda ise site sizden sırasıyla T.C. kimlik numaranızı, adınızı , soyadınızı ve doğum tarihinizi girmenizi isteyecek. Bu alanları da doldurduktan doğrulama için GSM numaranızı girmeniz gerekli.

E-posta alanını doldurmak zorunlu değil. Fakat yukarıda belirtilen tüm alanları eksiksiz doldurmak zorundasınız.

Daha sonra altta bulunan 2 kutuyu işaretleyip KAYDET butonuna basmalısınız.

Bu adımdan sonra sistem belirtmiş olduğunuz GSM numarasına bir SMS gönderecek. Gelen SMS içerisindeki şifreyi son adımda açılan sayfada ki istenen alana yazın ve işlemi bitirin.

Her adımı doğru ve eksiksiz yaptığınızda İzmirim kartınıza HES kodunu doğru bir şekilde tanımlamış olacaksınız.

Bu yazı İzmirli vatandaşları bilgilendirmek için yazılmıştır. HES kodu tanımlama işlemi sırasında oluşabilecek herhangi bir sorundan BİLGİ BUL sorumlu değildir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu