GüzellikSağlık

Kekik Çayı Zayıflatır Mı? Kekik Çayının Faydaları

Kekik çayının güçlü antiviral özellikleri vardır. Epstein Barr, herpes zoster, hepatit, influenza, herpes, cytomegalovirus, HPV vb. için kullanılabilmektedir. Düzenli olarak alınırsa, vücuttaki viral yükü büyük ölçüde azaltmaya yardımcı olmaktadır . Kronik yorgunluk sendromu, fibromiyalji, Hashimoto tiroiditi, romatoid artrit, lupus, vertigo, kulak çınlaması ve multipl sklerozdan muzdarip hastalar için çok faydalıdır.

Kekik çayı hafızayı canlandırmaya, baş ağrılarını ve kas gerginliğini gidermeye, öksürükleri gidermeye, ateşi düşürmeye ve soğuk algınlığı ve enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olmaktadır . Aynı zamanda mükemmel bir doğal sakinleştirici olan ve tüm sinir sistemi üzerinde tonik bir etkiye sahip olan carvacrol adlı bir bileşik içermektedir .

Kekik çayı, sindirim sistemi için mükemmel bir arındırıcı bitkidir. Biraz bağırsak kancalı kurtlarını ve yuvarlak kurtları ortadan kaldırdığı ve zengin veya yüksek yağlı yiyecekleri sindirmeye yardımcı olmaktadır . Kekik aynı zamanda idrar yolu sağlığı için de gereklidir ve enfeksiyonları önlemeye ve sağlıklı bakteri dengesini korumaya yardımcı olabilmektedir . Kekik, bitkisel tıpta en yüksek antioksidan seviyesine sahiptir. Vücuttaki serbest radikalleri ve diğer hastalıklara neden olan maddeleri temizlemede güçlü bir role sahip olan lutein, zeaksantin ve naringenin gibi biyoflavonoidlerle doludur.

Kekik, beyindeki GABA seviyelerinin üretiminde önemli bir rol oynadığı bilinmekte, uyku düzenini düzenlemeye yardımcı olmaktadır . Beyindeki nörotransmiter işlevine fayda sağlayan iyi bir piridoksin kaynağıdır. GABA ayrıca stres yaralanmasına karşı en iyi doğal savunmalardan biridir. Taze kekik, yerel süpermarketinizin veya sağlıklı gıda mağazanızın ürünler bölümünde bulunabilmektedir . Kekik ayrıca yetiştirilmesi çok kolay bir bitkidir ve büyük miktarlarda kaplarda ve ev bahçelerinde üretilebilmektedir . Kekik çayı, taze kekik yapraklarının sıcak suya dökülüp 15-20 dakika bekletilmesiyle yapılabilen güçlü bir şifalı içecektir.

Kekik çayı ile zayıflama

Kekik Çayının Faydaları

  • Antioksidan özelliğe sahiptir.
  • Romatizma ağrısını azaltmaktadır .
  • Hazımsızlığı giderir, şişkinlik ve gaz sorunlarını ortadan kaldırmaktadır .
  • Ağız içinde oluşan aftları gidermektedir .
  • Diş eti hastalıklarına iyi gelmektedir .
  • Baş ağrılarını hafifletmektedir.
  • Antiseptik özelliğinden dolayı mikropları öldürmeye yardımcı olmaktadır .

Kekik Çayı Zayıflamaya Yardımcı Mı?

Kekik çayı aynı zamanda sindirim sorunlarının azalmasına yardımcı olmaktadır . Mide hastalıklarını hafifletmekte ve kan dolaşımını hızlandırmaya yardımcı olmaktadır. Vücutta biriken yağların parçalanmasına yardımcı olmaktadır . Ayrıca kekik çayı vücuttaki toksinleri atarak ödem ve şişkinliği önlemektedir. Antioksidan özelliğinden dolayı vücut yağlarının yakılmasına yardımcı olmaktadır .

Bitkisel kilo vermenin etkisi göz ardı edilemeyecek bir gerçektir. Ayrıca diyet ve egzersiz fazla kiloları ortadan kaldırmaktadır. İnsan vücudunun belirli bölgelerinde biriken yağ, görüntünün sarkmasına ve rahatsızlığa neden olmaktadır . Buradaki yağın yanmasını hızlandırmak için kullanılabilen biberiye veya tarçın yağının yanı sıra yemeklere lezzet katmak için kekik ile de kullanılabilir . Kilo problemi yaşayan insanların kekik suyu içerek kilo vermeleri önerilmektedir. Kekik çayı ile zayıflama en çok tercih edilen yöntemlerden biridir.

Kekik çayının kilo vermeye yardımcı olduğu ve kilo verme sürecini desteklediği bilinmektedir. Kekik zayıflama yönteminde sağlıksız olduğu sürece özellikle sindirimi azaltmak için ek bir ayarlamaya gerek yoktur. Sorunsuz sindirim sisteminde insan vücudu kolaylıkla yağ yakabilir ve fazla kiloları eritilebilmektedir.

Kilo vermeye yardımcı Ketojenik Diyet yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kekik Çayı Tarifi

Kekik çayı tarifi

Kekik sağlığa olumlu etki etse de yemek sırasında veya şifalı çay olarak kullanılmaktadır . Kurutulmuş kekikle çay yapmak isterseniz demliğin içine bir bardak su koyup kaynatın. Kaynar suyu bir bardağa dökün, 1 yemek kaşığı kekik ekleyin ve 5-10 dakika kaynatın.

Taze kekik çayı hazırlamak için,

  • · Kekik yapraklarını parçalara bölün.
  • 2 bardak kaynar suyun içerisine ilave ederek 5 dakika demlemeye bırakın.
  • Bitkisel çaylar uzun süre ocakta kaynatılmamalıdır. Demledikten sonra taze taze tüketmek gerekebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu