Sağlık

Ketojenik Diyet Nedir? Ketojenik Diyet Faydaları ve Etkileri Nelerdir?

Ketojenik diyet nedir? Nasıl uygulanır? Etkileri nelerdir? Bu yazımızda sizlere bu sorularınızın cevaplarını vereceğiz. Öncelikle standart karbonhidrat ve yağ alımının azaltıldığı diyetlerinden farklı olarak ketojenik diyet içeriği açısından oldukça düşük karbonhidrat ve bol miktarda yağ içerir. Düşük karbonhidrat içeren diyetlerden farkı içeriğindeki yağ miktarıdır.  Karbonhidrattaki bu azalma, vücudumuzda ketoz denilen metabolik bir durumun oluşmasına sebep olur. Vücudun enerji kaynağı olarak glikoz yerine depo yağları kullanmaya başlaması, 2-4 gün süreyle günde 20-50 gr. daha az karbonhidrat alımından sonra meydana gelir. Ketojenik beslenmede amaç karbonhidratları olabildiğince azaltmak, yağ ve protein miktarını artırmak esasına dayanır.

Ketoz denilen durum oluştuğunda, vücudumuz enerji elde etmek için yağ yakımı konusunda yüksek bir istikrar sergiliyor. Öyle ki; alınan bu yağı karaciğerde keton haline getirerek beyne enerji sağlıyor.

Ketojenik Diyette Neler Yenir?

Et, yumurta, tereyağı, peynir, fındık, krema ve kuruyemişler, balık, sağlıklı yağlar (sızma zeytinyağı, hindistancevizi yağı ve avokado yağı vb.), avokado, düşük karbonhidratlı sebzeler, tuz, biber ve çeşitli sağlıklı bitki ve baharatlar.

Ketojenik Diyet Türleri Nelerdir?

• Standart : çok düşük karbonhidratlı, orta proteinli ve yüksek yağ içeren diyet türüdür. Genellikle % 75 oranında yağ, % 20 oranında protein ve sadece % 5 oranında karbonhidrat içermektedir. Çoğunlukla tercih edilen ketojenik diyet türüdür.

• Döngüsel : yüksek karbonhidrat dönemleri ile birlikte ketojenik günlerin karıştırılması ile oluşur. 2 gün karbonhidrat 5 gün ketojenik olarak uygulanır. Vücut geliştiriciler ya da sporculaar tarafından kullanılır.

• Hedefli : antrenmanlar ile birlikte diyete karbonhidrat ekleyebilmeyi sağlayan türdür. Ketojenik diyet yemekleri dışında karbonhidrat da egzersiz düzeyine göre tüketilebilir. Vücut geliştiriciler ya da sporcular tarafından kullanılır.

• Yüksek proteinli : standart diyete çok benzer, fakat daha fazla protein içerir. Genellikle % 60 oranında yağ, % 35 oranında protein ve % 5 oranında karbonhidrattır.

Ketojenik Diyet Neden Uygulanır?

Ketojenik diyet uzun zamandır çocuklarda görülen epilepsi ataklarının tedavisinde kullanılıyor ve oldukça başarılı sonuçlar gösteriyor. Aynı zamanda kilo verme amaçlı da bu diyeti uygulamak mümkün. Ve yağ fakiri olarak uygulanan diyetlere göre daha hızlı sonuç göstermektedir. Ketojenik diyet sonlandırıldıktan sonra normal beslenmeye geçiş için beslenme uzmanı ile görüşülmelidir.  Yapılan çalışmalar ketojenik beslenmenin kilo kontrolü ve hatta diyabet, kanser, epilepsi ve Alzheimer hastalığına karşı olumlu faydaları olabileceğini ortaya çıkarmıştır. Ketojenik diyetler tedavi amaçlı olabilen diyet çeşitlerindendir

Riskleri Nelerdir?

Öncelikle mutlaka uzmanlar tarafında kişiye özel olarak hazırlanmalı ve uygulanmaya başlanmalıdır. Bu diyetlerde protein, hayvansal yağ kullanımının fazla olması ve meyve-sebze tüketiminin çok az olması ve ya hiç olmaması. Bu besinler az tüketildiği için vitamin-mineral kayıpları meydana gelebilir.

Proteinden bakımından zengin ve meyve-sebze-tam tahıl gibi posalı yiyeceklerden yeterince beslenmek kolon kanserine sebep olabilir.

Böbrek hastalarının protein yoğunluklu bu tür diyetleri uygulamaları sonucunda böbreklerde komplikasyonlar meydana gelebilir.

Ketonlar böbreklerden atılırken beraberinde fazla su atımı da gerçekleşir bu sebeple kişide susuzluk veya dehidrasyon oluşabilir.

Yine biliçsiz bir şekilde uygulanan ketojenik beslenmede hipoglisemi(kan şekerinin çok düşmesi), zihinsel fonksiyonlarda anormallik, kan yağlarının yükselmesi, kanda ürik asit miktarının yükselmesi gözlenebilir.

Sağlıklı zayıflamak için nasıl beslenmeliyiz?

Kısa süreli diyetler uygulamak yerine, kişilerin yaşamlarına entegre edebilecekleri diyetler uygulanmalıdır. Kişilerin sürekli sağlıklı, çeşitli ve dengeli bir beslenme şeklini kabul etmeleri metabolizma üzerine oldukça fazla olumlu etkiye sahiptir. Bu tarz beslenme şeklini hayat tarzı haline getirmek verilen kiloların korunması açısından da oldukça önemlidir. İşlenmemiş gıdalar,

tam tahıl ürünler,

taze renkli sebze ve meyvelerden zengin,

yağsız et,

derisiz tavuk gibi yağsız protein kaynakları,

zeytinyağı,

ceviz-fındık-badem gibi yağlı tohumları içeren besinler

 ağırlıklı beslenmek uzun vadede daha sağlıklı ve kişiler bu besinleri doğru miktarda aldıklarında hem kilo verebilirler he de uzun vadede kilolarını daha kolay koruyabilirler.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu