GüncelYaşam

Kıble Nedir? Kıble Yönü Ne Anlama Gelir?

Kıbleye yönelmeyi sadece namazla ilişkilendirmek mümkün değildir. Namazın dışında Müslümanlar için ezan, ikamet, cenaze defini, hayvan kesmek ve dua gibi durumlarda da söz konusudur. Bu yazımızda sizlere, kıble nedir? Diğer dinler ile kıblenin ilişkisi nasıldır? Gibi sorularınızın cevaplarını vereceğiz.

Kıble Yönü Nedir?

Anlam olarak Müslümanların namazda dönmeleri gereken istikameti yani Kâbe’yi ifade eder. İslam’dan önce kabul görmüş dinlerin bazılarında kıble inananların belli başlı ibadetlerini yerine getirirken belli bir yöne doğru durmaları gerekli görülmüştür. Zira bu ihtiyaç doğrusunda belirlenen yönlerin insanın seçimi olmamış, Allah insanların keşfetmesini sağlamıştır. Peki Kıble nedir? Nasıl bulunmuştur?

Kâbe’ye bakıldığında Hz. İbrahim’e (el-Hac 22/26) , Kudüs’te bulunan mabedin konumu da Hz. Davud’a (II. Samuel 24/16-25 ) melekler aracılığı ile Allah tarafından gösterilmiştir. Zamanlara bu yerlere gerekli mabetler ve yapılar yapılarak dünyanın her yerinden insanların bulabileceği bir yön oluşturulmuştur.

İslam Dışında Yönlerin Önemi

Mö. ve Ms. İnanılan birçok dinde yukarıda da bahsedildiği gibi gerek maddi gerek manevi bir takım unsurlara yöneliş vardır. Örnek vermek gerekirse; Mayalar gerekli ibadetlerinde yönlerini güneşe çevirirlerdi. Sâbiîler nurla dolu olduğuna inandıkları ve ışık kralı ile ilişkilendirdikleri için yönelimlerini kuzeye doğru yaparlardı veya Harrânîler’in Güney kutbuna döndükleri bilinmektedir. Çoğu dinde veya inanışta bu yönelimler büyük önem taşımış, yapılan mabetler kubbeleri veya kapıları tercih ettikleri yöne doğru inşa edilmiştir.

Bazı inanışlarda çeşitlilik söz konusuyken bile gözlemlenebilen hiçbir inanış bu yöneliminde değişiklik göstermemiş sadece uygulayış biçimleri farklılaşabilmiştir. Örneğin; Hristiyan inancı gereği doğuya dönmektedir. Sebep olarak da Hz. İsa Beytlehem’de yani doğuda doğmuştur. Ve diğer bir inanışa göre Hz. İsa’nın tekrar doğuşu da doğudan olacaktır. Bu sebeple Doğu kiliseleri ve daha sonra inşa edilen batı kiliseleri de doğuya yönelik olarak inşa edilmiştir. Fakat zamanla modern dünya ve modern düşünme tarzı insanların belli bir yöne duyulan bu sembolikliği uygun bulmadığından ve bu geleneklere uygun inşa edilecek kiliselere yer temin etmenin zorlaşmasından dolayı artık kiliseler pusulasız olarak inşa edilmektedir.

İslam uygulamasında ise camilerin kapı yönleri değişiklik gösterse de minarelerde bulunan Şerefe kapıları her zaman Güney’(Kıble)e dönük olarak tasarlanır. Bir Müslüman kıble yönüne ihtiyaç duyarsa ve bilmiyorsa bulma yöntemlerinden biri de şerefe kapılarının yönüne bakmaktır. Zira namaz kılmak için Kıble ’ye dönmek şarttır. Kıble ‘ye dönülmeden kılınan namazın iade edilmesi gerekir. Kıble bulmak için birçok yöntem vardır. Bunlardan bazıları daha ilkelken bazıları da teknolojiden yararlandıklarımızdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu