Finans

KREDİ NOTU NASIL YÜKSELTİLİR?

Öncelikle kredi notu nedir? Kredi notu ne işe yarar? Sorularının cevabını vermekte fayda var. Çünkü bankalarla ve kredilerle ilişkisi olmuş her bireyin bir kredi notu vardır. Öyle ki illa kredi kartı sahibi olmanıza gerek yok hesap kartınız olması ve bu hesapta para trafiği bulunması bile size kredi puanı oluşturur. Kredi notu nasıl yükseltilir?

Kısaca açıklamak gerekirse kredi notu, bütün banklara ve finansal kurumlara olan ödeme alışkanlıklarınızı gösterir. Kredi notunuz ne kadar yüksekse bankalardan yâda finans kuruluşlarından istediğiniz limiti veya nakdi talep etme hakkınız o kadar yükselir. Kredi notunun kısaca ne işe yaradığını açıkladıktan sonra şimdi gelelim finansal açıdan bizim için önemli bir unsur olan kredi notu nasıl düzeltilir? Kredi notu ne kadar sürede düzelir? Kredi notu nasıl yükseltilir? Ve kredi notunu etkileyen faktörler nelerdir? Sorularının cevaplarını vermeye.

Kredi Notunu Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Daha önce kredi kullanmadıysanız veya kredi kartı geçmişiniz yoksa üzgünüz, kredi veya kredi kartı kullanıp düzenli ödeme yapan kişilerin kredi notu size göre daha yüksek olabilir.

Kredi kayıt bürosu (KKB) tarafından hesaplanmış olan kredi notları 1-1900 arasındadır. Bu aralığı risk oluşturma durumuna göre aşağıdaki gibi sınıflandırabiliriz.

En Riskli 1-699

Orta Riskli 700-1099

Az Riskli 1100-1499

İyi 1500-1699

Çok İyi 1700-1900

Kredi notunu etkileyen faktörler ve etkileme yüzdesi aşağıdaki gibidir.

 • Bireysel krediler, kredi kartları ödeme düzeni %30
 • Mevcutta bulunan hesaplar ve borçlar %25
 • Yeni kredi açılışları %20
 • Kişinin kredi kullanım fazlalığı %15
 • Diğer unsurlar %10

E-Devlet kapısı üzerinden ücretsiz olarak kredi notunuzu öğrenmek için tıklayın.

Kredi Notunu Yükseltmek İçin Yapılacaklar Nelerdir?

Günümüzde kredi notu ile sadece araba, ev veya kredi kartı alırken değil, taksitli bir şekilde cep telefonu, beyaz eşya, bilgisayar, mobilya alırken bile karşılaşıyoruz. Kişiler için kredi notunun bu denli önemi olması onu yüksek tutmaya, düşük nota sahip kişilerinde hızlıca yükseltme çabalarına girmesine sebep oluyor. Kredi notu nasıl düzeltilir? Yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Öncelikle tüm borçlarınızı sıfırlayıp mevcut hesaplarınızı kapatıp beklemek çözüm değildir. Kredi notu kendiliğinden yükselmez. Finans kuruluşlarına veya bankalara borçlu olmanız ve bu borçları düzenli bir şekilde ödüyor olmanız gerekir.

 1. Mevcutta borçlanma durumunuz var ise (kredi veya kredi kartı) ödemeler aksatılmadan yapılmalıdır. Bankalar kredi kartı ödemelerinin son gününden 30 gün gecikme yaşanana kadar kredi notunuza olumsuz etki yaratmaz. Yine de kredi notunuzda hızlı bir yükselme bekliyorsanız ödeme gününü 1 gün bile kaçırmamalısınız. Tamamını ödeyemiyorsanız bile asgari tutarı mutlaka ödeyin. Sanılanın aksine asgari tutar ödemek kredi notunuzu düşürmez.
 2. Elinizde bulunan kredi limitinizin tamamını borçlanmayın. Borçlanma tutarınız max. %30 oranında olsun. Örn; 5000 tl lik bir kredi kartınızı kullanırken sadece 1500 tl lik bir kısmını borçlanmaya özen gösterin. Limitlerinizin tamamını kullanmak bankalar gözünde sizi ‘nakit ihtiyacı yaşıyormuş’ gibi gösterir. Buda puanınızı hızlı bir şekilde arttırmaz.
 3. Otomatik ödeme talimatı vermek doğrudan KKB’ ye olumlu etki göndermez fakat bankalar gözünde sizi güvenilir müşteri yapar. Buda banka referansınızı yükseltir.
 4. Sürekli kredi kartı veya kredi başvurusu yapmayın. Başvurularınız arasında en az 3 ay olsun. Çünkü kredi puanınız istediğiniz tutara yeterli değilse veya kredi kartı almanıza olanak sağlamıyor ise bankanın uygulayacağı inisiyatifi engellemiş olursunuz.
 5. Hâlihazırda bulunan hiçbir hesabınızı kapatmayın. Hesapları kapatmak hesap karmanızı düşürebilir. Özellikle eski hesaplarınızın aktif kullanıldığından emin olun. Bir kredi kartı kullanım geçmişi ne kadar eski ise banka gözünde o kadar değerlisinizdir. Bu hesapları kapatırsanız kredi puanınız biraz var ise bile finansal geçmişinizin yeni görünmesine sebep olur.

Ödeme Zorluğu Yaşıyorsanız Yapılacaklar

Takibe düşmüş bir borcunuz varsa, ilk önceliğiniz takipteki borcunuzu kapatmak olmalı. Takipli bir borcunuz varsa kredi notunuz yükselmez ve finansal işlem yapamazsınız. Tek seferde ödeyemezseniz bankanız ile görüşüp yapılandırma talep edebilirsiniz. Siz talep etmezseniz bile banka görevlisi veya avukat yapılandırma işlemi için sizinle iletişime geçecektir. Görevli teklif etmese bile pazarlık yapabilir taksitlendirme ve faiz indiriminden yararlanabilirsiniz. Bankalar alacaklarının takibe düşmesini istemediklerinden faiz indirimi ve taksitlendirme isteğinizde ısrarcı olabilirsiniz. Daha önce bozduğunuz bir yapılandırma yoksa çoğu banka size bu konuda yardımcı olacaktır.

Kredi Notu Ne Zaman Yenilenir?

Tüm finansal kuruluşlardan gelen verileri toplayıp işleyerek sonuç olarak ortaya kredi notunu oluşturan kurumun adı ülkemizde Findeks’tir. Findeks kredi kayıt bürosuna bağlı olarak çalışır. Yanlış bilinen bir bilgi olarak belli bir yıl içerisinde sıfırlanma veya yeniden başlama gibi bir durum söz konusu değildir. Sadece bankalar kredi veya kredi kartı başvurunuzu değerlendirirken kredi notunuzdan başka son dönemdeki ödeme performansınıza bakarlar. 5 yıl öncesine giderek kontrol etmezler, etseler de bu bir etki etmez. Peki kredi notu ne zaman yenilenir?

Kredi notunu etkileyen bilgilerin çoğunu Findeks günlük olarak günceller. Bankalar ve finans kuruluşları belli aralıklarla Findeks’e veri gönderir. Bu zaman dilimleri her kuruluşa göre faklı olduğundan güncelleme tarihi olarak belli bir zaman belirtmek doğru değildir.

En çok aranılan sorulardan bir tanesi de, kredi notu sıfırlaması veya bu konuda herhangi bir affın olup olmayacağıdır. Buna net bir yanıt vermek zor fakat yukarıda da belirttiğimiz gibi kredi puanı özel bir kuruluşun birçok özel ve devlete bağlı kuruluştan veri alarak hazırladığı bir puan olduğundan herhangi bir af gelmesi zor bir ihtimaldir.

4 Yorum

 1. Verilen bilgiler için teşekkür ederim. Kredi notum çok düşük değil fakat bir türlü yükselmiyordu. Bu yöntemleri deneyeceğim

 2. Bilgiler için teşekkürler. Otomatik ödeme talimatı vermenin önemli olduğunu bilmiyordum

 3. Üniversiteye bu yıl başladım. Öğrenim kredisi için gelen hesap kartımın kredili bölümünü de kullanıyorum. Bazen ödemelerim geç oluyor. Çok düşük rakamlar ama kredi puanımı etkiler mi?

 4. Düzenli ödediğim ufak bir miktar kredim var. Başka kredi çekmek istiyorum fakat kredi notum ortalama olmasına rağmen kredi çıkmıyor.

Başa dön tuşu