Sağlık

LİMONLU SU İÇMENİN FAYDALARI NELERDİR?

İnsan vücudu için suyun her türlüsü ayrı ayrı yarar sağlarken bugünkü yazımızda sizlere limonlu su içmenin faydaları nelerdir? Günde ne kadar ve ne zaman limonlu su tüketilmelidir? Kimler limonlu su içmemelidir gibi soruların cevaplarını paylaşacağız.

Limonlu su içmenin faydaları arasında en önemlisi bağırsak sağlığı ve sindirim sistemine oldukça olumlu etkileri olduğu bilinen limonlu su, birçok farklı çalışmada araştırılmış ve ayrı ayrı vücudumuza ne gibi olumlu ya da olumsuz etkiler yarattığı gözlemlenmiştir. Limon özellikle c vitamini bakımından zengin olması dışında içerisinde, potasyum, folik asit, magnezyum, lif ve bakır bulundurur.

Özellikle diyetisyenlerin, spor ile uğraşan veya sağlıklı beslenmeyi hayat biçimi haline getirmiş kişilerin günlük rutininde vazgeçilmezi olan limonlu su değerli bir antioksidan ve çözücü maddedir. Günde ortalama 2 bardak limonlu su tüketilirse limonlu su içmenin faydaları ve limonlu suyun vücudumuza yararları detaylı bir şekilde aşağıda sıraladık.

Limonlu Su İçmenin Vücudumuza Yararları

1- Bağışıklık Sistemini Güçlendir

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi C vitamini ve potasyum bakımından oldukça zengin olan limon suyu, bağışıklık sistemini güçlendirir ve sindirim sisteminin neden olduğu hastalıkların yaratacağı olumsuz etkileri azaltır. Vücudun direncini yüksek tutarak özellikle stresli olunan anlarda tüketildiğinde stresi azaltır, sakinleştirir ve bağışıklık sistemin zarar görmesini engeller.

2-Boğaz Ağrılarına İyi Gelir

Boğaz ağrısı yaşandığı dönemde içilecek Ilık limonlu su, ağrıyı azaltarak faranjiti önler.

3- Kilo Vermek İçin Etkilidir

Aslında diğer yararlarından ziyade çoğu kişinin özellikle merak ettiği konu limonlu suyun gerçekte kilo vermeye etkisinin olup olmamasıdır. Diyabet ve obezite hastalarına özellikle önerilen limonlu su, sıvı tüketime önemli bir alternatiftir ve vücutta temizlik etkisi yaratır. Kilo vermek için en etkili yöntemlerden biri bolca su tüketmek olduğundan özellikle sabahları aç karnına içilen ılık limonlu su içerdiği pektin liflerden dolayı tokluk hissi yaratır. Mide asidini düzenler.

4-İltihap Oluşumunu Engeller

İltihap oluşmasını sağlayan ürik asidi yok eder. Bu sayede enfeksiyonla savaşır ve nezle, halsizlik ve eklem ağrıları gibi iltihaba bağlı rahatsızlıklara karşı iyi gelir.

5-Kanser Önleyicidir

Yapılan araştırmalar limonlu su içmenin kanseri önleyebileceğini ortaya çıkarmıştır. Öyle ki limonlu su tümör oluşumunu engellemeye yardımcı olur.

6- Böbrek Taşı Oluşumunu Engeller

Böbreklerimiz yapısı gereği normal boyutta olan taşları vücuttan atmak konusunda zorlanmaz. Bazen böbreklerde oluşan taşlar idrar yollarında tıkanıklığa neden olur. Buda idrar akımını engeller ve ağrı yapar. Limonlu su içmek vücuda su kazanımı sağlar ve sulandırılmış idrar böbrek taşı oluşumu riskini azaltır.

7- Karaciğer İçin Faydalıdır

Kandaki oksijen miktarını düzenler ve karaciğerdeki sindirim enzimlerinin etkili çalışmasına destek olur.

8- Kabızlığa İyi Gelir

Antioksidan ve çözücü özelliği nedeniyle, kabızlık problemi yaşayan kişilere önerilir.

9-Diş Eti Rahatsızlıklarını Önler

Asidik düzeyi sayesinde ağız içinde oluşan aftlardan limonlu su ile gargara yaparak kurtulabilirsiniz. Bunun yanında diş eti rahatsızlıklarının giderilmesinde oldukça etkilidir. Ağız sağlığı bakımından limonun ferah kokusu nefesi tazeler ve yeniler. Asidik yapısı nedeniyle diş minelerinin zarar görmemesi için limonu su ile seyreltmek ve gargaradan sonra ağız için su ile temizlemek önemlidir.

10- Cilt İçin Yenileyicidir

Antioksidan özelliği olan limon cilt bakımında sıklıkla kullanılır. Düzenli olarak ciltteki lekelere uygulandığında lekelerde gözle görülür bir şekilde azalma gözlemlenmiştir. Leke giderme dışında, cildin daha sağlıklı olmasına yardımcı olup yaşlanma karşıtı özelliği bulunur. Kanın PH alkalin seviyesini dengeleyerek yaraların daha çabuk iyileşmesini sağlar.

11- Kolesterolü Düşürür

Yapılan araştırmalarda, limonun içerisindeki diosmin ve hesperidin maddelerinin kolesterolü düşürdüğü gözlemlenmiştir.

Limonlu Su İçmenin Yan Etkileri ve Zararları

Doğal C vitamini deposu ve antioksidan olan limonun bilinen bir zararı ortaya çıkmamıştır. Fakat yazımızın konusu olan düzenli olarak ‘limonlu su içmek’ bazı kişiler için uygun olmayabilir.

  • Özellikle yüksek tansiyon hastalarının doktora danışmandan limonlu su tüketmeleri önerilmez.
  • Hamileler ve emziren anneler limonlu su tüketmemelidir.
  • Limonun içeriği ve çözücü özelliği bazı ilaçların yan etkilerini tetikleyebileceği için ilaç alındıktan sonra en erken 2 saat sonra limonlu su tüketilmelidir.
  • Oldukça açık renk veya hassas bir tene sahip kişiler limon içeren bir bakım denerken dikkatli olmalıdır. Limonun asidik seviyesi hassas ciltleri tahriş edebilir.
  • İçerisinde bulunan sitrik asit diş minesi için zararlı olabilir. Limonlu su tüketildiğinde ağzı su ile gargara yapmakta fayda vardır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu