Güncel

Mors Alfabesi Nedir? Nerelerde Kullanılır? Mors Alfabesi Harfleri

Genellikle savaş ve ajan filmlerinde sürekli karşımıza çıkan Mors alfabesi her zaman izleyiciye merak uyandırmıştır. İzlerken sürekli “Mors alfabesi nedir” diyerek içimizden geçirdiğimiz, fakat bir türlü araştırma fırsatı bulamadığımız bu alfabenin gelin önce tarihçesinden başlayalım. Sonra nerelerde kullanılır ve mors alfabesi harfleri nedir bunları inceleyelim.

Samuel Morse

Mors alfabesi 1832 yılında telgrafla ilgilenmeye başlayan Samuel Morse tarafından 1835 yılında oluşturulmuştur. İlk kez 1837 yılında kullanılmıştır.

Samuel Morse tarafından bulunan mors alfabesinde her harf bir sayıya karşılık gelmekteydi. Bu sistemin kullanımı kolay değildi ve geliştirilmesi gerekiyordu. Bunun üzerine Alfred Veil ile beraber çalışmaya başlayan Samuel Morse kısa ve uzun sinyallerin kullanıldığı Amerikan Mors Alfabesi oluşturuldu.

Tarihte ilk hat ise Amerika’nın başkenti Washington ile Baltimore, Maryland arasında kurulmuştur. Bu hat üzerinden giden ilk mesaj ise İncil’deki bir cümleyi içermektedir. Bu mesajın gönderim tarihi ise 24 Mayıs 1844’tür.

Alman Friedrich Clemens Gerke tarafından 1848 yılında bu alfabe geliştirilerek Uluslararası Mors Kodu bugünkü halini almıştır.

Mors Alfabesi Harfleri

Tarihçesini öğrendiğimize göre peki asıl sorumuza gelelim “Mors Alfabesi Nedir”. Basitçe tanımlamak gerekirse bir kısa ve bir uzun sinyalin kullanılması ile harf, sayı veya noktalama işaretlerini simgeleyen bir haberleşme dili diyebiliriz. Kısa ve uzun sinyalin haricinde aralarda bulunan sessizlikte bir anlam taşımakta. Bu sessizlik kısa kullanılırsa harflerin arasındaki boşluğu, orta uzunlukta kullanılırsa kelimeler arasındaki boşluğu ve uzun aralıklar ise cümlenin bittiğini simgelemektedir.

mors alfabesi harfleri, mors metin çevirme

Mors Alfabesi Nerelerde Kullanılır?

Mors 19. Yüzyılda telgraf ile haberleşmek için kullanılırken, 21. Yüzyılda da kullanılmaya devam etmektedir. İlk elektronik iletişim olan bu alfabe günümüzde zor durumda olan kişiler tarafından yardım çağrısı olarak halen kullanılmakta.

Mors Alfabesi Çevirici
Günümüz teknolojisi ile üretilen ve otomatik olarak dakikada 40-50 cümle anlayabilen çevirici cihazlar kullanılmaktadır. Bu alfabeyi çeviren cihazlar amatör olarak ve askeri üslerde kullanılmaktadır.

İnternet üzerinde ise otomatik olarak çeviren siteler bulunmakta. Bu siteler arasında en rahat kullanımı olan https://morsify.net/tr/ ‘i kullanabilirsiniz. Örnek olarak bilgi bul kelimesini mors alfabesinde çevirdik ve karşımıza “-… .-..- .-.. –. .-..- / -… ..- .-..” bu çeviri çıktı. İsterseniz yukarıda size vermiş olduğumuz mors alfabesi harfleri kullanarak yada çevirici siteleri kullanarak sizde adınızı veya merak ettiğiniz kelimeleri morsa çevirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu