Sağlık

Palm Yağı Nedir? Palm Yağı Zararlı Mıdır?

Günümüzde özellikle marketlerde birçok ürünün içeriğinde bulunan palm yağı nedir? Bebek mamalarında, ilaç sektöründe bile kullanılır. Hedef kitleleri çocuklar ve gençler olan çikolata, şekerleme gruplarında sıkça rastladığımız palm yağı nasıl üretilir. Palm yağı Kanserojen midir? Bu yazımızda sizlere Palm yağı nedir? Nerelerde Kullanılır? Palm yağının zararları nelerdir? Palm yağı çeşitleri nelerdir? Sorularının cevaplarını vereceğiz.

Palm Yağı Nedir?

Tropik bölgelerde yetişen palmiye ağaçlarının meyvesinden üretilir. Çeşitli işlemlerden geçirilerek elde edilen bitkisel bir yağ çeşididir. Bu ağaçlar bizim ülkemizde yetişen palmiye ağaçlarından farklıdır. Meyveleri ortalama ceviz büyüklüğünde, kahverengi rengindedir. Ham olarak içerisinde karotenoid (A vitamini bileşenleri ) içeren küçük bir meyvedir. Elde edilen bu yağ oda sıcaklığında katı haldedir.

Laurik asit bakımından oldukça zengindir. %10 çoklu doymamış yağ asitleri, %40 doymamış yağ asitleri ve %50 doymuş yağ asitleri birleşiminden oluşan trans olmayan yağdır.

Aslen kökeni Afrikadır ve Amerika, Kuzeydoğu Asya’nın tropik bölgelerinde yaygın olarak yetiştirilir. Üretimi ise en çok Endonezya ve Malezya’da yapılır.

Hidrojenize edilmediği sürece doğallığını uzun süre koruyabilen bu yağının üretimi diğer yağlara göre daha kolay ve ucuzdur. Bu sebeple ticari olarak çokça tercih edilir. CODEX Allimentarius Komisyonu,17 yemeklik yağ çeşidinden biri olarak palm yağını da kabul etmiştir.

Hangi Ürünlerinde Palm Yağı Bulunur?

Sadece %80 inin gıda sektöründe kullanılır. İlaç, kimya endüstrilerinde, hayvan yemekleri, kozmetik ürünler sıkça karşımıza çıkmaktadır. Gıda ve kozmetik sektörü dışında biyoenerji elde edilmek amacı ile kullanılmaktadır. %80 i gıda sektöründe kullanılan palmiye yağı hangi besin türlerinde var sizin için listeledik.

  • Margarinler, yemeklik yağlarda sıkça bulunur. Hazır yemekler, şekerlemeler, dondurma, türleri gibi işlenmiş yiyeceklerin çoğunda,
  • Hazır pizza hamuru, hamurlu tatlılarda çokça karşılaşabiliriz. Hamur ürünleri dışında bisküviler, çikolata, kurabiye, kekler, paket ekmek ürünlerinde,
  • Sabun, deterjan, şampuan, kozmetik sektöründe ise; ağda, oje ve rujlarda bulunur.

Palm Yağı Zararlı Mıdır?

EFSA Nutella başta olarak birçok üründe kullanımı olan palmiye yağının kanserojen olma riski taşıdığını belirtmiştir. Bu açıklama palm yağının sağlıklı mı yoksa sağlıksız mı olduğu konusunu dünya çapında gündeme taşımıştır. EFSA palm yağının 200 dereceden daha fazla ısılarda rafine edildiğinde çok fazla kanserojen madde ortaya çıkardığını açıklamıştır.

Uzmanlar palmiye yağının zaralı mı, zararsız mı olduğu konusunda ikiye ayrılmış durumda denebilir. Organik ürünlerde bie kullanılan bu yağın kanserojen olması ile ilgili kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Bazı uzmanlar laurik asit bakımından zengin içerikli palm yağının tüketilmesi gerektiği savunuyor. Diğerleri ise doymuş yağ oranının yüksek olmasından dolayı tüketilmesinin zararlı olabileceğini düşünüyor. Doymuş yağın kalp- damar hastalıklarını tetiklediği, kolesterolü yükselttiği ve obeziteye yol açtığını belirtiyorlar.

Henüz bir netliğe kavuşmasa da palm yağı ve içerisinde bulunan gıdalar halen araştırılıyor. Aynı zamanda dünyada palm yağı kullanımının yasak olduğu bir ülke henüz yok. Bazı markalar ürünlerinde kullanımını yasaklasa da hala raflarda gördüğümüz birçok ürün içerisinde bu yağı bulunuyor.

Netleşmiş bir sağlık riski taşımayan palm yağı, doymuş yağ içeriği bakımından sınırlı tüketilmedir. Bu sadece palmiye
yağına özgü bir durum değildir. Palm yağı içeren bir ürüne bu yağ yerine başka bir bitkisel yağ eklenirse gene o ürün doymuş yağ içerecektir. Bu sebeple sağlığımız için tüm dünyadaki saygın kuruluşlarında belirttiği gibi doymuş yağ tüketimini sınırlandırmamız gereklidir. Doymuş yağ ile ilgili bakıldığında sorun bu yağının kullanılıp kullanılmamasından ziyade üretilen ürünle alakalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu