GüncelSağlık

Pandemi İzolasyon Takip Projesi Nedir?

Pandemi İzolasyon Takip Projesi Cumhurbaşkanlığı tarafından hayata geçirildiği duyuruldu. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun açıklamasına göre takip projesi artık yayında. Ülkemizde Koronavirüs ile mücadele için birçok proje gerçekleştirildi. Bu projelere eklenen son uygulama ise Pandemi İzolasyon Projesi. Peki Pandemi İzolasyon Takip Projesi Nedir? Nasıl Uygulanacak ve Şartları Nelerdir? Sağlık Bakanlığı, GSM operatörleri ve BTK’nın birlikte çalışması ile geliştirilen bu projenin detayları yazımızın devamında.

Bilindiği üzere ülkemizde yaşayan her vatandaşa henüz kovid-19 testi yapılabilmiş değil. Öyle ki koronavirüse dair bulgu gösterip test için hastanelere başvurduğunuzda bile hemen test olamıyorsunuz. Tüm bulguları göstermeniz ve doktorların test için onay vermesi gerekiyor. Gönül ister ki, herkese test yapılabilsin ve ülkemizde salgın haritası net bir şekilde ortaya çıksın. Fakat bilinmelidir ki Sağlık Bakanlığı bunu hayata geçirebilmek için gece gündüz çalışıyor ve her geçen gün test yapılan kişi sayısı artıyor.

Koronavirüs dünyada görülmeye başlandığı ilk andan itibaren ülkemiz oldukça dikkatli davranıyor. İlgili bakanlıklar ülkemizi ve bizleri bu salgından korumak için gerekli çalışmaları çok önceden başlatmış durumda. Hatta dünyada daha uygulanmamış olan hizmetlere imzalarını atmışlardır.

Bu yazımızda sizlere salgınla mücadele için başka ülkelerinde kullandığı takip projesinden bahsedeceğiz. Benzerinin en etkin kullanımın Çin’de görüldüğü Pandemi İzolasyon Takip Projesi (İTP).

Pandemi İzolasyon Takip Projesi Nedir? Nasıl Uygulanır?

karantina önlemleri

Kısaca Pandemi İzolasyon Takip Projesi, test sonucu pozitif çıkmış kişilerin karantinada takibi ile ilgili. Bu kişilerin Karantinada kalıp kalmadıklarını konum bazlı kontrol ediyor. Kişilerin kendilerini izole edip etmedikleri takip etmeye yarayacak bir uygulama.

Karantinada olması gerekirken konum dışarısına çıkarsa kişi uygulama sayesinde uyarılacak. Kişi Pandemi İzolasyon Takip uygulaması ile uyarıldıktan sonra karantina alanına geri dönmelidir. Karantina konumuna dönmezse bulunduğu yer emniyet birimlerine iletilecektir.

Unutulmamalıdır ki bu izolasyon sürecine uymak sadece bireysel değil tüm toplum sağlığı için önemlidir. Bu sebeple emniyet birimlerince karantina alanına dönülmesi için gerekli yaptırımlar ve idari önlemler alınacaktır.

Kişiyi, yakınlarını ve çevresindekilerin virüs ile temasını engellemek ve virüsün yayılma hızını yavaşlatmak bu projenin başlıca amacıdır. Pandemi İzolasyon Takip Projesi ile bölgesel analizler kolaylıkla yapılabilecek. Toplanan bu net veriler Koronavirüs ile mücadelede ve virüsün yayılma hızının azaltılmasında etkili rol oynayacaktır.

Pandemi İzolasyon Takip Projesi Nasıl Uygulanacak?

Pandemi İzolasyon Takip Projesinin Nasıl Uygulanacağı ile ilgili madde madde açıklama yapalım.

kontrol noktaları
  • Evde karantinada olması gerekenler kişiler, evlerinden dışarı çıkarsalar uyarılacaklar.
  • Pandemi İzolasyon Takip Projesi aracılığı ile kişilere mesajla evlerine dönmeleri söylenecek.
  • Kişi karantina alanına dönmezse konumu emniyet birimleri ile paylaşılacak. Yaptırımlar ve idari önlemler uygulanacak.
  • Kontrol noktalarındaki emniyet birimleri kişilerin karantina durumlarını sorgulayabilecek. Karantina ihlali olma durumunda müdahale edebilecek.

Evet Pandemi İzolasyon Takip Projesi ile Koronavirüs ile mücadelede bir önemli adım daha atılmış oluyor. Kişilerin yerlerinin incelenmesi birçok kişiyi tedirgin etse de bu durum tamamen yasal.

Bu uygulama ile konumlarımıza erişilmesi Kişisel Verilerin Korunması Kanuna ters görünse de değil. “6698 sayılı Kanunun 6. Maddesinin üçüncü fıkrasında yaşadığımız bu özel durum ile ilgili bir istisna bulunuyor.

Bu konuda korkmaya gerek yok. Amaç tamamen salgınla mücadelede bulunmak. Kim kiminle nerede ne yapıyor kimsenin umurunda değil. Pandemi İzolasyon Takip Projesi ile ulaşılan veriler salgınla mücadele dışında hiçbir şekilde kullanılmayacak. Hatta salgın bittiğinde tüm veriler yok edilecek. Bu sistemin kullanılması ve başka amaçlar için kullanılmamasının güvencesini ise devlet veriyor.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun,
“Koronavirüsle mücadelemize yeni tedbirler eklemeye devam ediyoruz. En yeni adımımız, Sağlık Bakanlığımız tarafından geliştirilen “Pandemi İzolasyon Takip Projesi.” Bu projeyle birlikte artık virüse karşı daha da güçlüyüz! Mesajını verdi. Ayrıca şahsi Twitter hesabından da Pandemi İzolasyon Takip Projesi’ni nasıl çalıştığını anlatan bir video paylaştı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu