Hobi

Parafinsiz Kokulu Mum Yapımı

Basit bir dekor eşyası olarak görünse de özüne indiğinde hoş kokusu, etnik duruşu, birbirinden farklı renk ve şekilde bulunuşu dekorasyon denildiğinde ilk aklımıza mumların gelmesine sebep oluyor. Hobi marketlerin ve hobi eşya çeşitlerinin artması ile birlikte artık dışarıdan satın almak yerine birbirinden güzel, kişisel mumları evde rahatlıkla yapabilir hale geldik. Bu yazımızda sizlere parafinsiz kokulu mum yapımı nasıl olur? Mum yapımı malzemeleri nelerdir? Kolaylıkla evde parafinsiz kokulu mum nasıl yapılır? Sorularını cevaplayacağız.

Öncelikle evde katı yağ ile parafinsiz mum yapabilir veya evinizde mevcutta bulunan mumlarınızı değerlendirerek yeni bir mum elde edebilirsiniz. İsteğiniz parafinsiz bir mum yapmak ise aşağıdaki birkaç malzemeye sahip olmanız yeterli, gerisi sizin yaratıcılığınıza kalmış.

Parafinsiz Kokulu Mum Yapımı İçin Gerekli Malzemeler

  • Margarin
  • Mumu koymak için kap, şişe ya da kavanoz
  • Mum boyası
  • Mum ipi veya tamamı pamuk iplik ( %100 pamuk olan ipler daha düzgün yanar )
  • Tercihe göre koku esansı

Parafinsiz Kokulu Mum Nasıl Yapılır

Öncelikle iyi bir şekilde yıkanmış ve kurulanmış kabımıza üzerinde 1 parmak boşluk kalacak şekilde katı yağı koyuyoruz.

İster mikrodalga fırında isteseniz de benmari usulü olarak yağı eritiyoruz. Mikrodalga fırında ısıtacaksanız 2 dk. Kadar süre yeterli olacaktır.

Katı yağ eridiği zaman kavanoz üzerinde yeterince boşluk bırakacaktır. Eğer kabınız için yağ az geldi ise biraz daha ekleyip tekrar ısıtabilirsiniz.

Başka bir kapta mum boyalarınızı eritin. Gene mikrodalga fırın kullanabilir veya ocakta direk eritebilirsiniz.

Eriyen boyaları mum kabımızın içerisine ekleyin ve erimiş yağ ile karıştırın. Mumunuz istediğiniz rengi almış olacaktır.

Yağ henüz donmadan bir tatlı kaşı kadar tercihinize göre koku esansı eklemeniz yeterlidir. Oluşan karışımınızı tekrar karıştırın. Artık mum içeriğiniz hazır demektir.

Kavanoz boyundan biraz daha uzun kestiğimiz mum ipinin ucuna birkaç somonu üst üste getirip bağlıyoruz ve ipin somon bağlanmış tarafını mumun içerisine atıyoruz.

Somon ağırlık yapacağı için ipin ucu dibe çökecektir. Bu işlem için yağın donmadığından emin olun.

İpin yukarıda kalan kısmını bir çubuk veya kalem yardımı ile kabınıza sabitlerseniz ipiniz daha düzgün duracaktır.

Yaklaşık olarak 1 saatte mumunuz donacaktır. Ayrıca dolaba koymanıza gerek yok. Donma işlemi gerçekleştikten sonra ipin uzun kalan kısmını kesmeniz yeterli.  Artık mumunuz hazır. Dışını istediğiniz şekilde süsleyebilir isterseniz sade şekilde kullanabilirsiniz.

Parafin kullanarak evde kokulu mum nasıl yapılır öğrenmek isterseniz yazımızı mutlaka okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu