Güncel

Pasaport Nasıl Alınır

Vatandaşı olunan ülke dışında farklı bir ülkeyi ziyaret etmek içi gerekli olan evraklardan biri olan pasaport almak artık eskisi kadar zor değil. Bugünkü yazımızda sizlere pasaport nasıl alınır, pasaport türleri ve pasaport ücretleri hakkında bilgiler vereceğiz.

Bazı ülkelere pasaport olmadan sadece nüfus cüzdanı ile girilse de pasaport yurt dışı seyahati için olmazsa olmazlardan. Pasaport gereklidir çünkü ; dünyanın her yerinde geçerli olan uluslararası kimliğimizdir. Peki, Pasaport nasıl alınır? Pasaport türleri nelerdir? Pasaport için gerekli evraklar nelerdir? Pasaport ücretleri ne kadardır?

Pasaport Türleri

Yeşil Pasaport Nedir?

Yeşil pasaport, yüksek dereceli devlet memurları ve bürokratlara verilen pasaport türüdür. Hatta yeşil pasaporta sahip olanların bazı aile bireyleri de bu haktan yararlanabilirler. Yeşil pasaport sahipleri birçok ülkeye vizesiz giriş yapabilir.

Gri Pasaport Nedir?

Gri pasaportun kısaca adı hizmet pasaportudur. Aslında adı içeriğini de açıklıyor. Kamu kurumlarının görev nedeniyle yurt dışı hizmetine gönderdiği kişilere gri verilir.

Siyah Pasaport Nedir?

Devletin en üst kademesindeki kişilerin aldığı bu pasaportun diğer adı diplomatik pasaport. Bakanlardan belediye başkanlarına kadar tüm bürokratlara görevde bulundukları süre boyunca Dış işleri Bakanlığınca siyah pasaport verilir.

Bordo Pasaport Nedir?

Umuma mahsus pasaporta verilen addır. Diğer pasaportların kapsama alanı dışında kalan her vatandaş çıkarabilir.
Bu yazımızda sizlere Bordo Pasaporttan bahsedeceğiz.

Bordo pasaport çıkarmak için öncelikle nüfus müdürlüklerinden sıra alınması gerekiyor. Nisan 2018 tarihinden önce emniyet müdürlüklerinden yapılırken şuanda bu işlem nüfus müdürlüklerinden yapılıyor. Pasaport randevusu Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü‘nün ana sayfa adresinden veriliyor. Aşağıda ki linke tıklayarak veya ALO 199 Vatandaş Etkileşim Merkezi’nden de pasaport almak için sıra alabilirsiniz.
https://randevu.nvi.gov.tr/default/index?type=3

Nüfus müdürlüğüne gitmeden önce pasaport Harç ve Defter parasını anlaşmalı bankalara yatırmanız ve dekontunu almanız gerekiyor . 2019 yılı itibari ile Defter ve Harç ücretleri aşağıdaki gibidir;

SÜRE HARÇ DEFTER TOPLAM
6 ay 137,40 TL 108,00 TL 245,40 TL
1 yıl 200,80 TL 108,00 TL 308,80 TL
2 yıl 327,80 TL 108,00 TL 435,80 TL
3 yıl 465,50 TL 108,00 TL 573,50 TL
4+ yıl 656,00 TL 108,00 TL 764,00 TL

Bu ücretleri listedeki anlaşmalı bankalara yatırabilirsiniz.

Akbank, Aktif Bank, Al Baraka Türk, Alternatifbank, Anadolubank, Arap Türk Bankası, Citibank, Denizbank, Burgan Bank, Fibabanka, Finansbank, HSBC, ING BANK, Kuveyt Türk Katılım Bankası, ODEA BANK, PTT Şubeleri, Şekerbank, Ziraat Bankası, Turkishbank, Turkland Bank, Türk Ekonomi Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası, Garanti Bankası, Halkbank, İş Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası, Vakıf Katılım Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, Ziraat Katılım Bankası
Nüfus müdürlüğüne giderken yanınızda bulunması gereken evraklar aşağıdadır;

  • Nüfus cüzdanı, T.C. Kimlik Kartı veya geçici kimlik belgesinin aslı
  • Harç ve cüzdan bedelinin yatırıldığına dair banka makbuzu
  • İki biyometrik fotoğraf
  • Varsa eski pasaport.

Pasaport için gerekli evraklar arasında muvafakat name, reşit olmayanlar için istenir ve mutlaka bulunması gerekir. Bunun yanı sıra harçsız pasaport isteyen öğrencilerin, pasaport başvuru evraklarına öğrenci belgesini de eklemesi gerekir.
Başvurunuzu yaptıktan sonra 7 ila 10 gün arasında pasaportunuz hazır oluyor.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Peki ben dedemden dolayı yeşil pasaport alabiliyor muyum acilen ülkeyi terk etmem lazım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu