Güzellik

Pürüzsüz Bir Cilt İçin Önemli 5 Adım

Birçok şey denediniz fakat bir türlü istediğiniz etkiyi yakalayamadınız mı? Pürüzsüz bir cilt için neler yapmak gerekir? Doğru cilt bakımı nasıl yapılır? Evde kolay cilt bakımı nasıl yapılır? Evde kolaylıkla uygulayabileceğini 5 adımda cildinizi pürüzsüz hale getirebilirsiniz. Sadece bu adımları rutin olarak uygulamanız gerekir. Çünkü cildimiz narindir ve gerekli bakımları düzenli olarak yapmamızı ister.

Cilt bakımı denilince akla ilk ışıl ışıl bir yüz gelir. Günün stresi, koşuşturmacası, yoğun iş temposu derken cildimize hakkettiği önemi vermediğimiz zamanlar olmuştur.

Cildimize gereken önemi vermek için çok paralar harcamaya gerek yok. Sizinde rutin olarak evde cilt bakımı yaparak ışıl ışıl bir cilde sahip olabilirsiniz. Evde cilt bakımı için önemli 5 adımı yazımızda derledik.

Öncelikle Yüzünüzü Temizleyin

yüzünüzü temizleyin

Ne yaparsanız yapın yüzünüz yeterince temizlenmediği sürece hiçbir işlemden istenilen sonuç tam olarak alınmaz. Bakım aşamalarının 1. Sırası her zaman temizleme aşamasıdır. Gün içerisinde ter, makyaj, kir, pis hava cildimizin pislenmesine sebep olur. Gözeneklerimiz bu pisliklerle dolar ve yeterince hava alamaz hale gelir. Temizleme sütleri veya temizleme jelleri kullanarak cildinizi arındırabilirsiniz. Unutulmamalıdır ki temiz ve nemli bir cildin ilk sırrı yüzümüzü bol su ile güzelce temizlemektir.

Cildinizi Tonikleyin

Güzelce temizlediğiniz cildinizi tonikleyin. Tonikleme işlemi kirden arınan gözenekleri derinlemesine temizleyerek sıkılaşmasına yardımcı olur. Böylelikle siyah nokta ve sivilce oluşumuna da engel olur. Piyasada çok fazla çeşit tonik bulunmaktadır. isterseniz bunlardan birini tercih edebilirsiniz. Yada tamamen doğal olduğuna emin olduğunuz gül suyunu cildinizde kullanabilirsiniz. İyi bir temizleyici olan gül suyu cildinizi arındırır ve parlatır.

Peeling İle Ölü Derilerden Arının

peeling ile ölü derilerden arının

Dışarıdan satın alınabileceği gibi evde kendinizin de kolaylıkla hazırlayabileceği peelingler vardır. Peeling ile cildinizi ölü deriden arındırır ve bebeksi bir cilde sahip olursunuz. Kullanacağınız peelingi yağlı bölgelere daha fazla olmak üzere yüzünüze dairesel hareketlerle masaj yaparak uygulayın. Yüz bölgesi için özel malzemeler ile üretilmiş yüz keselerini kullanmak oldukça fayda sağlayacaktır.

Buharın Önemini Unutmayın

Buharın Önemini Unutmayın

Sürekli olarak uygulanmasa da buhar uygulamasını sizde evde yapabilirsiniz. Cildimizde çevre ve hava kirliliğinin sebep olduğu tahribatı gidermek için oldukça uygundur. Tencerede kaynattığınız az suya yüzünüzü yaklaşık 1 karış uzak mesafeden tutun. Başınıza havlu veya bir örtü örtmek buharın dışarı çıkmasını önleyecektir. Yaklaşık 10 dk. Buhar banyosu için yeterlidir. Buhar ile gevşeyen cildiniz ve açılan gözenekleriniz maske, tonik ve peeling için hazır demektir.

Cildimizin İhtiyacı Nem

cildinize ihtiyacı olan nemi verin

Cildimizi temizledikten sonra gerekli nemi vermek bir o kadar önemli. Temizleme işlemi ile cildin üzerinde bulunan yağı ve nemi de temizleriz. Bu sebeple gün aşırı neme ihtiyaç duyan cildimizi bakım işleminden sonra da mutlaka nemlendirmeliyiz. Burada önemli olan cilt tipiniz için doğru olan nemlendiriciyi seçmektir. Unutulmamalıdır ki yağlı bir cilt nemli bir cilt demek değildir. Yağlı fakat nem açısında kuru bir cilde sahip olabilirsiniz. Bu sebeple kullandığınız ürünlerden doğru sonuçlar alabilmek için cilt tipinizi tanımalı ve ona göre ürün seçip kullanmalısınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu