Güncel

Sigara Yasağı İle İlgili Yeni Gelişmeler

Dünya Tütün Raporu’na göre Türkiye tütün tüketiminin azaltılması için DSÖ’ nün tavsiyelerini tam olarak hayata geçiren birinci ülke konumunda. Dünya Sağlık Örgütünün sunduğu raporda, Türkiye’nin tütün tüketiminin azaltılması için DSÖ’nün tavsiye ettiği tüm önlemleri tam olarak uygulayan birinci ülke olduğu ve ardından da Brezilya’nın geldiği söylendi.   Dünya genelinde tütün ve tütün ürünleri ile ilgili büyük bir savaş verilirken ülkemizde de bu konuda oldukça hassas davranıyor. Sigara ile mücadele söz konusu olduğunda 1940’ larda başlayan sigara yasağı ile ilgili adımlar günümüzde oldukça büyük mesafeler kat etmiş durumda. Sigara yasağı ile ilgili ülkemizde atılmış önemli adımlar ve beklenen büyük gelişmeleri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kapalı Alanda Sigara İçme Yasağı Nedir?

19.05.2008 tarihi ile “Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun” yürürlüğe girerek ülkemizde kapalı alanlarda sigara yasağı uygulanmaya başlanmış oldu. Bu kanunla birlikte; kamu hizmeti veren binalarda, koridorları da dahil olarak tüm eğitim, ticaret, sosyal, kültürel, sağlık, spor ve eğlence alanlarının kapalı bölümlerinde sigara içilemeyecek. Kapalı alanlar dışında toplu taşımaya da uygulama getiren kanuna göre; taksi hizmeti verenler dahil bütün toplu taşıma araçlarında tütün ve tütün ürünleri tüketimi yasaklanmış oldu. Eğitim kurumlarında ise; okul öncesi, dershane, özel eğitim kurumları, ilk ve orta öğrenim kurumlarının kapalı veya açık alanlarında tütün ürünlerinin tüketilmesi yasaklandı.

Özel Araçta Sigara İçmek Yasak Mı?

24 Mayıs 2014 tarihi ile özel araçta sürücü koltuğunda sigara içmeye dair düzenleme getirilmiş fakat uygulamaya geçirilmemişti. 25 Eylül 2019 tarihinde bu düzenleme uygulamaya geçirilerek özel araçta sigara içmenin cezası şuan 153 TL olarak belirlenmiş durumda. Özel araçta sigara içme yasağı sadece sürücüyü kapsayan bir durum. Ön koltuktaki yolcuyu veya arka koltukta sigara içen yolcuya herhangi bir cezai yaptırım uygulanmıyor.

05.12.2019 tarihi ile Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kapalı alanlarda sigara içme yasağı ile ilgili; açılır-kapanır tavanlı alanların da artık kapalı alan sayılacağını ve sigara içmenin bu bölümlerde yasak olacağı ile ilgili bir düzenleme yapacakları ile ilgili bir açıklamada bulundu. Açılır-kapanır tavana sahip yerlerin kanunu istismar ettiklerini ve önümüzdeki haftalarda bu alanların tamamen kapalı alan sayılması ve tütün-tütün ürünlerinin kullanımının yasaklanması ile ilgili bir düzenleme geleceğini duyurdu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu