Sağlık

Tarçının Faydaları Nelerdir?

Güzel kokusu ve kendisine has mükemmel tadı ile ülkemizde çokça tüketilen bir bitki olan tarçının birçok faydası bulunmaktadır. Güzel kokusu ve aroması dışında tarçının faydaları nelerdir? Tarçın nasıl kullanılır? Tarçının zararları nelerdir? Çubuk tarçının faydaları nedir? Bal ve tarçının faydaları nelerdir?

Tarçın ve çay

Genelikle tatlılarda tüketsek de çaylarda kullanımı ve kullanım alanı oldukça fazladır. Ülkemizde çubuk veya toz şeklinde satılmaktadır. Çok eski zamanlarda değerli madenlerden bile değerli olduğu söylenen tarçının faydalarına bakalım.

Tarçının Faydaları Ve Zararları

Çok güçlü polifenol antioksidan kaynağı olan tarçın,

  • Vücut direncini arttırır ve enerji verir,
  • Kan dolaşımını düşürür,
  • Mantar enfeksiyonlarına karşı etkilidir,
  • Kan şekeri ve Kolesterolü dengeler,
  • Kilo vermeye yardımcı olur,
  • Sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcıdır ve ishale iyi gelir,
  • Ciltteki siyah nokta, akne gibi sorunlara iyi gelir,
  • Tüm bu özellikleri yanında tarçının afrodizyak etkisi de bulunur,
  • Ağız ve nefes kokusu problemlerine karşı yardımcı olur.

Dilerseniz ağız ve nefes kokusu nedeni ve çözümleri için http://www.bilgibul.net/agiz-kokusu-neden-olur-agiz-kokusu-nasil-gecer/ yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bal ve Tarçının Faydaları

Tarçın ve bal kullanımı

Yukarıda tek başında da oldukça faydalı olan tarçının bal ile birlikte kullanıldığında da oldukça etkili bir şifa kaynağıdır. Cilt için tek başına kullanılmasından ziyade bal ile karıştırılarak kullanabilirsiniz. Bu şekilde maske yapıldığında ciltteki siyah nokta – aknelerin kaybolmasını sağlar, cilde parlaklık ve pürüzsüzlük kazandırır.

Maske olarak kullanılmasının dışında Bal ve Tarçını kahvaltılarınızda tüketebilirsiniz. Bal ve Tarçın faydaları arasında kalp hastalıklarına karşı koruma özelliği de vardır. Kahvaltılarda tüketilen Bal ve Tarçın size enerji verecek ve vücudunuzu canlı tutacaktır. Cilde uygulamanın dışında Bal ve Tarçın faydaları arasında saç içinde önemli olduğunu söylemek mümkündür. Saç için hazırlanan bu ikili, saçı yumuşatarak ipeksi ve parlak bir görünüm verir.

Tarçın Nasıl Kullanılır

Tarçını tatlılarda kullanmanın dışında çay ile tüketebilirsiniz. Bal ve tarçın çay için kullanıldığında hem tatlandırıcı görevi görür. Hem de şeker yerine kullanıldığı için şekerin kötü etkilerinde korunmamızı sağlar.

Özellikle kış aylarında vücuda direnç kazandırmak için tarçın tüketebilirsiniz. Herkesin kolayca yakalanabileceği gribal enfeksiyonlara karşı şifa kaynağıdır. Hastalıklara yakalanmadan kullanıldığında, hastalığa yakalanma riskinizi düşürür. Hasta iken tüketildiğinde ise hastalıkların kolay atlatılmasına yardımcı olur.

Gastrit, ülser gibi mide rahatsızlıkları yaşayanlar 2-3 gün düzenli bir şekilde tarçınlı çay içerse ağrılarının azaldığını fark edeceklerdir.

Tarçın ile kilo vermek

Kilo vermek için tüketildiğinde, midedeki sindirimi yavaşlatır. Tarçın böylelikle vücutta tokluk hissi yaratarak yemek yeme miktarını ve yemek yeme sıklığını azaltır. Yüksek lif içeriği de tokluk hissi yaşatmakta oldukça etkilidir. Metabolizmayı hızlandıran tarçın diyet programlarında mutlaka kullanılmalıdır.

Tarçının Zararları Nelerdir?

Yukarıda uzun uzun faydalarından bahsettiğimiz tarçın fazla tüketildiğinde zararlı olabilir. Tarçının zararları ile ilgili düzenli ilaç kullananlar ve diyabet ile ilgili şikâyeti olanlar dikkat etmeli. Bu gibi rahatsızlığı olan kişiler mutlaka doktor tavsiyesi ile tarçını tüketmelidir.

Aşırı tarçın veya bal ve tarçın tüketimi vücutta kızarık ve tahrişe neden olabilir. Bu sebeple karaciğer hastalıklarına da davetiye çıkartabilir. Uzun süreli tüketildiğinde kabızlık yapabilir.

Bazı tansiyon ilaçları ile etkileşime girebilir. Özellikle yüksek tansiyon ile ilgili ilaç kullanan kişiler tarçın tüketimi konusunda dikkatli olmalıdır. Hamileyken tarçın tüketilmesi ile ilgili mutlaka doktorunuza danışmanız gereklidir.

Cilt için kullanımında direk kullanılması önerilmez. Toz veya yağ olarak cilde direk uygulamak yerine seyrelterek kullanılması önerilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu