Sağlık

Tırnak Mantarı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

İnsan vücudunda en sık karşılaşılan enfeksiyon olan mantar hastalığının en yaygın türü olarak bilinen tırnak mantarı nedir? Belirtileri nelerdir ve nasıl tedavi edilir? Bugünkü yazımızda size bu soruların cevabını vereceğiz.

Tırnak Mantarı Nedir?

Mantar hastalığı bir tür enfeksiyondur ve bulaşıcılığı çok yüksektir. Ellerde, dirseklerde, ayaklarda, genital bölgede ve birçok farklı kısımda kendini gösterebilir. Tırnaklarda küçük sarı bir nokta olarak başlar ve bu sarı nokta zamanla büyür, tırnağın tamamını kaplayarak renk değiştirmesine, kırılmasına ve ileri durumlarda katmanlaşmasına sebep olur. Bazen bir veya birkaç tırnakta görülürken bazen elde veya ayakta tüm tırnaklarda rastlanabilir.

Yaşam kalitemizi oldukça etkilese de , gerekli önlemler alınıp doğru uygulamalar yapılırsa kısa sürede kurtulabileceğimiz bir hastalıktır. Maalesef ki özellikle ülkemizde bu hastalığı taşıyan kişilerden birçoğu doğru tedaviyi uygulamıyor daha fala bir kısım ise tırnak mantarı enfeksiyonun kendi kendine geçmesini bekliyor. Bilinmelidir ki tırnak mantarı tırnaklar ile başlayarak sağlıklı olan derileri etkileyebilir ve sağlıklı deride de enfeksiyon başlatabilir. Bir diğer önemli kısım ise, ortak kullanım eşyası yada alanlarına enfeksiyon bulaşması, çevrenizdeki diğer insanlarında hastalığı kapma riskini arttıracaktır. Bu sebeple en kısa sürede doğru bir şekilde tedavi edilmelidir.

Belirtileri Nelerdir?

 • Tırnaklarda kalınlaşma
 • Renk ve şekillerinde bozulma
 • Ayakkabı basısına bağlı olarak ağrı
 • Şeker hastalığı
 • Tırnakta kalınlaşma, ufalanırlar veya parçalanma
 • Tırnağın kesiminde güçlük
 • Parlaklığını yitirmiş, matlaşmış tırnak

Nasıl Tedavi Edilir?

Çevrenizden duyacağınız veya internet üzerinden öğrenip uygulayabileceğiniz bir çok yöntem olsa da tırnak mantarı ciddi bir rahatsızlıktır ve yukarıda da belirttiğimiz üzere doğru bir şekilde tedavi edilmelidir. Bu tedavi yöntemini ancak doktorunuz söyleyebilir. Yukarıda sıraladığımız belirtilerden birini veya birkaçını gözlemliyorsanız acilen doktorunuza başvurunuz.

Doktorunuz muayene ile ayak veya tırnak mantarı teşhisini koyabilir. Kimi durumlarda tırnağınızdan parça incelemesi de isteyebilir. Teşhis sonrasında hızlıca gerekli ilaç tedavisi uygulanmaya başlanmalıdır. Unutulmamalıdır ki mantar enfeksiyonu kendiliğinden geçen bir rahatsızlık değildir mutlaka tedavi edilmelidir. Mantar enfeksiyonuna kapılmış ve tedavi ile iyileşmiş bir tırnak tekrar enfeksiyon kapabilir. Yapacağımız birkaç önemli uygulama ayaklarımızı ve ellerimizi mantar enfeksiyonundan korumak için yeterli olabilir. Sizler için uzmanlar tarafından önerilen bu uygulamaları aşağıda sıraladık.

 • Hafif ve havadar ayakkabılar tercih edilmelidir
 • Çoraplar günlük olarak değiştirilmeli ve pamuklu tercih edilmelidir
 • Mantar enfeksiyonu bulunan tırnaklar için ayrı bir tırnak makası ve törpü kullanılmalıdır
 • Ayakları, tırnakları ve parmak aralarını kesinlikle ıslak bırakmamalı ıslandığı takdirde güzelce kurulanmalıdırlar (mantar enfeksiyonları özellikle nemli veya ıslak bölgelerde gözlemlenmektedir)
 • Tırnakların kısa, kuru ve temiz tutulmasına özen gösterilmeli
 • Günlük ayak temizliği yapılmalıdır
 • Tırnakta zedelenme veya travma oluşmuş ise doktor tavsiyesi ile enfeksiyon önleyici ilaçlar kullanılmalıdır

Bu listede yazılı maddelere dikkat edilirse, tırnak mantarı hastalığına yakalanma riskini en aza indirmiş olursunuz.

Ayak kokusu probleminiz mi var? www.bilgibul.net/ayak-kokusuna-ne-iyi-gelir/ bu yazımızda ayak kokusuna kesin çözüm bulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu