Güncel

Transit Vize Nedir? Transit Vize Nasıl Alınır?

İster eğlence ister iş ister eğitim için olsun fark etmez, yolumuz yurtdışına düştüğü zaman en çok merak edilen konulardan bir tanesi de vize oluyor. Günümüzde bazı ülkelerle politik anlaşmaları tamamlamış ve Türk vatandaşı olarak vizesiz seyahat etme hakkımız olsa da yolumuz bizden vize isteyen ülkelere düştüğünde maalesef ki bir sürü evrak işleri ile uğraşıyoruz ve zaman kaybı yaşıyoruz. Bugünkü yazımızda sizlere Transit vize nedir ve nasıl alınır detaylıca anlatacağız.

Öncelikle vize konusu iyice araştırılmalı ve evraklarınız doğru bir şekilde tamamlanmalıdır. Bu konu ülkelerin tolerans veya anlayış gösterdiği bir konu değildir. Buda çoğunlukla ülkelerdeki göçmen sorunlarından kaynaklanmaktadır. Bakıldığında küçük bir detay gibi görünse de transit vizeniz yoksa transit vize isteyen bir ülkeye giriş yapamazsınız. Detaylı olarak inceleyelim. Transit vize nedir?

Transit Vize Nedir?

Transit vize, ülkeniz dışında başka bir ülkeye aktarmalı olarak seyahat ederken (hava ve ya kara yolu fark etmeksizin) aktarma yapacak olduğunuz ülkenin istediği geçici ve kısa süreli bir vize türüdür. Transit vizesine sahip olduğunuz ülkede havaalanı dışarısına çıkamazsınız. Genellikle havaalanlarında transit bekleme noktaları vardır ve aktarma yapacağınız uçuşunuzun zamanı gelene kadar vizeniz size bu transit bekleme noktalarında bekleme hakkı verir. Bagajınızı dahi teslim alamazsınız.

Transit vize için önemli kıstaslar mevcuttur. Buda her ülkenin kendine göre işleyiş tarzının bulunmasından kaynaklanır. Örneğin bazı ülkeler 24 saati geçmeyen aktarmalarda ( aktarma yapacağınız uçuşunuzun zamanı ile aktarma yapacağınız ülkenin havaalanına giriş yaptığınız zaman arasında 24 saatten az bir zaman var ise) transit vizeyi gerekli görmüyor. Bazı ülkeler ise, gitmek istediğiniz ülke Schengen ülkelerinden biri ise ve sizde hali hazırda Schengen vizesi varsa gene transit vizeye gerek duymuyor.

Yukarıda da bahsedildiği gibi her ülkenin kendine göre işleyiş tarzı var ve bu konunun seyahatiniz için can sıkıcı bir hal almaması için transit vize isteyen ülkenin konsolosluklarından veya vize şirketlerinden detaylı bilgi almakta fayda var.

Yapılması gereken birinci işlem gitmek istediğiniz ülkeye uçuş bakarken farklı ülkeler üzerinden aktarma seçenekleri görüntüleyebilirsiniz. Bu da demek oluyor ki bazı durumlarda sizin içinde uygunsa transit vize derdi ile uğraşmanıza gere kalmadan, transit vize istemeyen bir ülke üzerinden seyahat edebilirsiniz.

Bu seçeneği değerlendirebilmek için öncelikle Türk vatandaşlarından hangi ülkeler transit vize istiyor ona bakalım,

Transit Vize İsteyen Ülkeler

Ülkelerin vize isteme koşul ve sebepleri değişiklik gösterse de istisnai durumlar dışında aşağıdaki ülkeler Türk vatandaşlarından aktarmalı uçuşları için transit vize istemektedir.

 • Almanya ( Schengen vizeniz var ise transit vize gerekmiyor )
 • İsviçre( Schengen vizeniz var ise transit vize gerekmiyor ) İngiltere, Kanada ve Amerika oturma/çalışma izni bulunan Türk vatandaşlarından İsviçre aktarmalı uçuşlarda transit vize istememektedir
 • İngiltere ( Schengen mevcutsa bile transit vize isteniyor ) Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda veya Amerika’ya seyahat ediyorsanız ve bu ülkelerin vizesine sahipseniz transit vize istenmemektedir.
 • Amerika( Schengen mevcutsa bile transit vize isteniyor )
 • Çek Cumhuriyeti( Schengen vizeniz var ise transit vize gerekmiyor )
 • Kanada( Schengen mevcutsa bile transit vize isteniyor )
 • Yunanistan( Schengen vizeniz var ise transit vize gerekmiyor )
 • İspanya, Hollanda ve Fransa, bekleme süresi 24 saati aşmadığı sürece transit vize istemiyor
 • Çin ve Rusya’ da İspanya ile aynı koşullarda transit vize istemektedir.
 • Makedonya ya da Sırbistan’a karayolu ile gitmek istediğiniz Schengen vizeniz bulunmuyorsa Bulgaristan Transit vize istemektedir. Hatta bir kereden fazla olarak çoklu geçiş için transit vize almak mümkündür. Bulgaristan’ da Schengen vizesine mevcut olan Türk vatandaşlarından transit vize istememektedir.

Transit Vize İstemeyen Ülkeler;

Türkiye’den en çok seyahat gerçekleştirilen ve transit vize istemeyen başlıca ülkeler aşağıdaki gibidir;

 İtalya, Hollanda, Fransa, İspanya, Rusya, Polonya, Dubai, Ukrayna, Avusturya, Azerbaycan, Arabistan ve Schengen ülkelerinin çoğudur.

Transit Vize Nasıl Alınır?

Yukarıda transit vize isteyen ülkelerin hepsinde vize başvurusu için önce sıra alınarak konsolosluk veya büyükelçilikten gerekli evrakları tamamlayıp transit vize sahibi olabilirsiniz. Sıra alma işlemini seyahatinizden yaklaşık olarak 30 gün önce yapmanız olası bir aksilik durumunda mağdur olmamanızı sağlayacaktı.

İstisnai durumlar dışında istenilen belgeler aşağıdaki gibidir ve transit vize ücreti (Kanada ücret talep etmemektedir) yaklaşık olarak 60€ dur. Transit vize için gerekli evrakları aşağıda toparladık. Fakat sıra alınacağı zaman konsolosluk veya büyükelçiliklerden tekrar teyit etmenizde fayda vardır.

Transit Vize İçin Gerekli Evraklar;

 • Varış ülkenize gidiş dönüş uçak biletleriniz ve otel rezervasyonunuz. ( Burada dikkat edilmesi gereken önemli konu saat farkıdır. Transit vizeyi belirli bir süre için alacağınız için aktarma yapacağınız ülkede hangi zaman aralığında bulunacağınızı doğru bildirmek önemlidir)
 • Gidilecek esas ülkenin vizesi, eğer yoksa olmadığına dair yazı.
 • Geçerlilik tarihinin bitmesine en az 6 ay kalmış pasaportunuz
 • 2 adet biometrik ve yeni çekilmiş fotoğraf
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Konsolosluğa yazılmış olan ve transit vize istediğinizi gösteren dilekçe

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu