GüncelYaşam

Türkiye’de En Çok Tercih Edilen Kedi Türleri

Dünyada farklı ırka sahip hem safkan hem de çiftleştirilerek melez olarak yüzlerce kedi türü bilinmektedir. Her birinin kendine has fiziksel ve karakteristik özellikleri vardır. İyi bakım ve düzenli doktor kontrolü ile uzun süre hayatlarımızda bize arkadaşlık edecek kedilerin ülkemizde yaygın olarak tercih edilen türlerini yazımızda listeledik. En sıcakkanlı kedi cinsi hangisi? Cins kedi ırkları nelerdir? Bu kedilerinin türleri, fiziksel ve karakteristik özellikleri nelerdir? yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kedi Türleri

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi dünya üzerinde hem saf hemde melez olarak birçok kedi türü bulunmaktadır. Uzun tüylü kedilerden, tüysüz kedilere, uysal kedilerden oyuncu kedilere… Birçok farklı özelliğe sahip 10 kediyi yazımızda listeledik.

1) Ankara Kedisi

Ankara Kedisi

Diğer adıyla Angola’nın anavatanı Türkiye olduğundan en yaygın görülen kedi türlerindendir. Anavatanı Türkiye’dir. Çoğunlukla mavi göz rengine sahip Ankara kedisi uzun beyaz tüyleriyle oldukça dikkat çeker. Oyuncu ve oldukça zekidir. Kendini sevdirmeyi sever. Uzun tüylü olduğundan dolayı tüy bakımı zordur.

2) Van Kedisi

Van Kedisi

Anavatanı Türkiye olan diğer bir safkan kedi türüdür. Ankara kedisi kadar olmasa da uzun tüylüdür. Diğer kedilerden ayıran en önemli fiziksel özelliği gözleridir. Her iki gözü aynı renk olabileceği gibi bazen bir gözü mavi diğer gözü kehribar renkte olabilir. Temizliklerine oldukça düşkün oldukları bilinir ve özenli tüy bakımı isterler. Kucakta sevilmekten pek hoşlanmasalar da sevecen ve sakin bir yapıya sahiptir.

3) Tekir

Tekir

İsmini tüylerindeki desenden alan tekir türü melez bir ırktır. Ülkemizde oldukça sık rastlanır. Türüne göre tüylerinin şekli ve uzunlukları farklılık gösterebilir. Oldukça zeki ve duygusal olan tekirler oyunculukları ile bilinir.

4) British Shorthair

British Shorthair

İlgiltere’de en popüler safkan British Shorthair lar. Fiziksel olarak yuvarlak vücut, yuvarlak ve tombul bir surata sahip olan bu kedi türünün büyük gözleri vardır. Diğer evcil hayvanlarla oldukça iyi anlaşır. Genel olarak sakin ve oldukça uysal olsalar da bazı kedi türleri çok hareketli olabilirler.

5) Smokin

Smokin

Smokin kedileri tarihte birçok ünlü ismin kedisidir. Diğer bir adı tuxedo’dur. Eski mısırdan beri yetiştirildiği ve o dönemde ailelere şans getirdiğine inanıldığı bilinmektedir. Günümüzde ise diğer kedi türlerinden daha zeki olduğu düşünülmektedir. Bu sebeple de ülkemizde de oldukça tercih edilmektedir.

6) İran Kedisi

İran Kedisi

Fiziksel olarak İran kedisini tanımak hemen mümkündür. Kendine has uzun sık ve kabarık tüyleri, iri gözleri ve basık burunları olan kedi türleridir. Evcimen yapıya sahip olan İran kedileri zeki ve sakindirler. Bu kedi türlerinin tüy bakımı oldukça önemlidir.

7) Siyam Kedisi

Siyam Kedisi

Tüyleri oldukça kısadır ve cam renginde parlak gözleri vardır. Genel olarak sakin ve uslu yapıdadırlar. Oldukça zeki ve dikkatlidirler. Tüyleri kısa olmasına rağmen düzenli olarak bakımı yapılmazsa çok tüy dökerler.

8) Bombay Kedisi

Bombay Kedisi

Siyam kedisi gibi kısa tüylüdür. Siyah parlak renkli tüyleri ve basık kafası onu oldukça sevimli gösterir. Amerika kökenli bu kedi türü oldukça neşeli ve sevecendir. Oyunculukları ile tanınır.

9) Scottish Fold

Scottish Fold

Kıvrık kulakları ile kendini diğer türlerden ayıran scottishler kısa ve sık tüylere sahiptir. Genellikle sahibini kendisi seçerler. Kucakta sevilmeyi pek sevmeseler de herkese kendilerini sevdirebilirler. Oyuncu ve sevecen kişilikleri ülkemizde de onların tercih edilmesini sağlamıştır.

10) Sfenks Kedisi

Sfenks Kedisi

Tüysüz ve buruşuk derileri ile dikkat çekici olan bu kedi türleri görünümleri ile Ülkemizde de oldukça popüler hale gelmiştir. Kanada da geliştirilmiş narin yapısı ve tüysüz derisi tüm dünyanın ilgisini çekmiştir. Oldukça evcimendir. Çocuklar, diğer evcil hayvanlar ve köpeklerle oldukça iyi anlaşırlar. Kendini sevdirmekten çok hoşlanan bu tür uysal ve sakin bir yapıya sahiptir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu